Hale magazynowe to specyficzne pomieszczenia, które muszą spełniać konkretne normy oraz wymagania. Jednym z nich jest odpowiednie oświetlenie, stanowiące podstawę do zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom oraz poprawy komfortu wykonywania codziennych obowiązków. Dla niektórych pracodawców modernizacja lamp może kojarzyć się z dużym nakładem finansowym. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jednym z obowiązków właścicieli firm jest zapewnienie oświetlenia hali magazynowej spełniające zasady znajdujące się w m.in. w Rozporządzeniu w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Dowiedz się więcej o normach i wymaganiach, jakie musi spełniać oświetlenie w tego typu zakładach pracy.
Fot. Luxon
Podstawowe wymagania oraz normy oświetlenia w halach magazynowych
Przestarzałe oświetlenie magazynów oraz hal produkcyjnych może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia pracowników. Dlatego obowiązkiem każdego pracodawcy, który zatrudnia osoby pracujące w tego typu pomieszczeniach, jest zapewnienie takich lamp, które będą spełniać wszelkie normy bezpieczeństwa. Do najważniejszych parametrów zalicza się:
- barwę światła emitowanego przez żarówki oraz współczynnik jej oddawania (CRI);
- natężenie oraz równomierność światła;
- olśnienie (UGR), czyli nieprzyjemne poczucie dyskomfortu wynikające z niekontrolowanej i nadmiernej jaskrawości w polu widzenia.
Dokładne poziomy natężenia światła (mierzone w jednostce zapisywanej skrótem lx) w halach magazynowych określa Norma Europejska EN 12464-1. Absolutne minimum to 100 lx-200 lx. Jednak w strefach pakowania zalecane jest natężenie światła na poziomie 300 lx, ponieważ przy niższej wartości mogą pojawić się trudności u niektórych pracowników z przeczytaniem tekstu na etykiecie.
Dodatkowo w wymienionej wyżej normie znajduje się zapis mówiący o tym, że należy stosować wszelkie środki ochrony przed olśnieniem. W tym celu powinno się osłaniać źródła światła, malować sufity oraz ściany w halach magazynowych na biały kolor, dokładnie zaplanować rozkład opraw w pomieszczeniu oraz nie używać połyskujących powierzchni, które mogą odbijać światło.
Ostatnia kwestia dotycząca odpowiedniej jakości oświetlenia w halach ma formę przestrogi i dotyczy efektu stroboskopowego oraz migotania. Wymienione zjawiska mogą się pojawić na skutek działania niskiej jakości źródła światła. Czym charakteryzuje się efekt stroboskopowy oraz migotanie? Pracownik doświadczający tego uczucia może odnieść mylne wrażenie, że obserwowany i poruszający się obiekt zwolnił, zmienił kierunek lub przestał zmieniać swoje położenie. To niebezpieczne zjawisko szczególnie zagrażające pracownikom hal magazynowych, gdzie znajduje się wiele dużych i ciężkich urządzeń.
Nowoczesne oprawy przemysłowe LED jako rozwiązanie problemów z oświetleniem
Modernizację oświetlenia na hali magazynowej warto rozpocząć od ustalenia realnych problemów mających miejsce podczas wykonywania obowiązków przez pracowników. Profesjonalni producenci opraw przemysłowych LED zapewniają kompleksową usługę, dzięki której doświadczeni specjaliści zajmą się wprowadzeniem nowoczesnych rozwiązań do Twojego zakładu. Początkowo kwota całego przedsięwzięcia może wydawać się spora, ale nie można zapominać, że to w rzeczywistości bardzo opłacalna inwestycja. Rozwiązania takie jak czujniki ruchu, czy bardziej przyjazne dla środowiska oświetlenie LED, które będą stosowane przez dłuższy czas, z pewnością przyczynią się do widocznych oszczędności na rachunkach za prąd.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.