Co to jest pompa ciepła? Jak działa?

Działanie pompy ciepła nie jest skomplikowane. Urządzenie to wykorzystuje ciepło pobrane z otoczenia do ogrzewania domu oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. To, jak działa pompa ciepła, jest nieco zbliżone do schematu funkcjonowania lodówki. Pozyskuje ona ciepło z tzw. dolnego źródła, a następnie przekazuje je do instalacji grzewczej w budynku. Jeśli moc i sprawność pompy ciepła są właściwie dobrane, to pozyskiwana przez nią energia pozwala na pokrycie zapotrzebowania na ciepło nawet w 80-90%.

Jakie źródło dolne pompy ciepła wybrać?

Ze względu na dolne źródło energii wyróżnia się następujące urządzenia grzewcze:

  • gruntowa pompa ciepła,
  • pompa ciepła wodna,
  • powietrzna pompa ciepła,
  • pompa ciepła powietrze-woda.

Wybierając rodzaj pompy ciepła, pod uwagę trzeba wziąć przede wszystkim jej pojemność cieplną. Musi być ona na tyle duża, aby bez problemu wystarczyła na pokrycie zapotrzebowania konkretnego budynku. Należy także zwrócić uwagę na temperaturę źródła. Im jest ona wyższa, tym cała instalacja będzie pracowała wydajniej. Ważne są również koszty podłączenia pompy ciepła do źródła dolnego.

Jeśli planujesz ogrzewanie domu pompą ciepła, skorzystaj z fachowego doradztwa udzielanego przez firmę Eko2020. Zespół tworzą specjaliści, którzy pomogą Ci dobrać źródło ciepła, a także zajmą się jego profesjonalnym montażem. Instalacja pomp ciepła przez fachowców to gwarancja, że urządzenia będą bez zarzutów spełniały swoją funkcję.

Pompa ciepła – dla kogo to dobre rozwiązanie?

Na pompę ciepła powinny zdecydować się przede wszystkim osoby, które planują budowę domu energooszczędnego. Urządzenie to sprawdzi się także świetnie jako dodatkowe źródło ogrzewania. Jeśli do tej pory ogrzewałeś swój dom np. ciepłem z kominka, to dzięki pompie ciepła zapewnisz większy komfort termiczny domownikom.

Ile kosztuje instalacja pompy ciepła?

Koszt instalacji pompy ciepła zależy przede wszystkim od kosztu samej pompy, czyli rodzaju urządzenia oraz jego mocy. Muszą być one właściwie dopasowane do zapotrzebowania budynku na ciepło. Gruntowe pompy ciepła pozwalające ogrzać budynek o powierzchni 120 m2 kosztują co najmniej 10 tys. zł, jednak tu trzeba doliczyć także montaż – nawet 55 tys. zł. Z kolei zakup powietrznej pompy to wydatek od 20 tys. zł wzwyż za samo urządzenie.

Koszt montażu instalacji grzewczej pozyskującej ciepło z odnawialnych źródeł zależy głównie od rodzaju dolnego źródła. Zdecydowanie najdroższa jest instalacji gruntowych pomp ciepła. Jest to związane z koniecznością wykonania odwiertów i poprowadzenia rur pod ziemią.

Porównanie kosztów ogrzewania pompą ciepła z innymi źródłami energii

Oprócz wydatków związanych z zakupem i montażem urządzenia bardzo istotne są także koszty ogrzewania domu pompą ciepła. Według różnych raportów urządzenie to plasuje się na czele, jeśli chodzi o najniższe wydatki na ogrzewanie! Zdecydowanie najkorzystniej w rankingach wypadają pompy ciepła gruntowe zamontowane w budynkach, w których jest ogrzewanie podłogowe. W zestawieniach bardzo dobrze wypada także pompa ciepła powietrzna. Ona również jest ekonomiczna.

Koszty eksploatacyjne są dużo niższe niż w przypadku pieców elektrycznych czy olejowych. Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że sam zakup pompy ciepła oraz jej montaż są dość dużym wydatkiem. Inwestycja ta zwróci się w dłuższej perspektywie czasowej.

Koszty ogrzewania pompą mogą być jeszcze niższe, gdy połączy się ją z instalacją fotowoltaiczną. W ten sposób prąd wyprodukowany z promieniowania słonecznego będzie zasilał urządzenie dużo taniej. Jest to korzystne także ze względu na brak konieczności oddawania do sieci nadwyżki energii elektrycznej.