Jest już wstępny plan budowy elektrowni jądrowej, którą w Pątnowie (dzielnica Konina) ma wybudować południowokoreańska spółka KHNP. Spółka celowa ma reprezentować stronę polską na wszystkich etapach projektu, m.in. badań lokalizacyjno-środowiskowych, pozyskiwania finansowania i przygotowywania szczegółowego harmonogramu inwestycji, a także podczas uzyskiwania pozwoleń i decyzji administracyjnych.

Planowane miejsce budowy znajduje się przy jednym z kluczowych węzłów energetycznych i pozwoli na wyprowadzenie energii elektrycznej z elektrowni jądrowej we wszystkich kierunkach przy minimalizacji strat związanych z przesyłem.

Co najmniej dwa reaktory o łącznej mocy 2,8 GW

Spółka celowa będzie współpracować przy przygotowaniu studium wykonalności, badaniu terenu i ocenie oddziaływania na środowisko planowanej elektrowni jądrowej. Wstępne analizy wskazują, że możliwe jest posadowienie co najmniej dwóch południowokoreańskich reaktorów APR1400 o łącznej mocy 2800 MW. Roczna produkcja wyniosłaby 22 TWh, to około 12% aktualnego zużycia energii elektrycznej w Polsce. Uruchomienie pierwszej jednostki jest możliwe w 2035 r.

Pod koniec października PGE, ZE PAK i KHNP podpisały list intencyjny w sprawie opracowania planu budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie. Przygotowano plan wstępny, w którym umieszczono analizy warunków geotechnicznych, sejsmicznych i środowiskowych, oszacowano budżet dla prac przygotowawczych i robót budowlanych. Rozważono możliwości finansowania przedsięwzięcia i harmonogram realizacji projektu z kluczowymi jego etapami.

Przeczytaj także: Największe elektrownie atomowe świata 2022