Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

Istnieją różne metody ogrzewania budynków jednorodzinnych, jednak część z nich wymaga naszej nieustannej troski, uwagi oraz odpowiedniej konserwacji. Pompy ciepła to nowoczesny sposób ogrzewania domu jednorodzinnego. Warto skorzystać z tego sposobu, aby w naszym domu było ciepło, a jednocześnie nasze rachunki za ogrzewanie nie sprawiały, że co miesiąc będziemy zastanawiali się, ile jeszcze będziemy musieli dokładać do ogrzewania. W dodatku pompy ciepła to ekologiczny sposób ogrzania domu.

Jak działa pompa ciepła? Najważniejsze informacje

W Polsce wciąż bardzo popularne są tradycyjne kotły i piece grzewcze, jednak wymagają one ciągłego dokładania węgla lub innego paliwa, odpowiedniej konserwacji oraz czyszczenia. Pompa ciepła jest idealną odpowiedzią na te starsze sposoby ogrzewania domu. Pompa ciepła nie wymaga od nas nieustannej konserwacji. Nie musimy też martwić się o to czy wystarczy paliwa do ogrzewania domu.

Jeśli zastanawiasz się jak działa pompa ciepła to musisz wiedzieć, że łączy ona w sobie jednocześnie trzy funkcje: ogrzewa pomieszczenie w całym domu, klimatyzuje pomieszczenie, a dodatkowo podgrzewa wodę użytkową dla domowników. Wyróżniamy trzy rodzaje pomp ciepła: powietrzne pompy ciepła, wodne pompy ciepła i gruntowe pompy ciepła.

To właściwie bezobsługowe, bardzo nowoczesne i ekologiczne rozwiązanie, które pozwoli ci nie tylko zaoszczędzić czas, ale również pieniądze, które wydasz na ogrzewanie domu. Pompę ciepła możemy zamontować w nowo budowanym domu jednorodzinnym, a także w ramach procesu termomodernizacji w domu jednorodzinnym, w którym chcemy zmienić cały zestaw centralnego ogrzewania, jak stary piec i kocioł grzewczy.

Montaż pompy ciepła – kto i kiedy może ją zamontować?

Decydując się na montaż pompy ciepła w domu jednorodzinnym musimy w pierwszej kolejności rozważyć kilka kwestii. Po pierwsze odpowiednie rozplanowanie systemu rozprowadzania ciepła w poszczególnych pomieszczeniach budynku, które pozwoli w jak najlepszy sposób ogrzać nasz dom. Aby to zrobić musimy wziąć pod uwagę temperaturę dolnego i górnego źródła.

Temperatura dolnego źródła zapewnia nam moc grzewczą oraz moc chłodzącą w okresie letnim. Musimy wziąć tę kwestię pod uwagę, jeśli mamy wybrać odpowiedni tryb pracy pompy ciepła. To ważne, ponieważ mamy do wyboru pompy ciepła typu monoblock i urządzenia biwalentne, czyli współpracujące z innym źródłem ciepła takim jak kocioł grzewczy, kocioł gazowy lub kocioł na inne paliwo stałe.

Decydując się na instalację pomp ciepła warto skonsultować nasz system grzewczy oraz cały system ogrzewania domu ze specjalistami – firmą, która będzie montować nową pompę ciepła wraz z całą instalacją tak, by cały system grzewczy był dopasowany do powierzchni oraz wielkości budynku. Ma to niebagatelne znaczenie zarówno ze względu na wydajność systemu grzewczego jak i koszty jego utrzymania. Firma specjalizująca się w instalacji pomp ciepła doradzi nam, jaki system grzewczy wybrać i na co zwracać uwagę, aby przez okres działalności całego systemu jego elementy były jak najbardziej wydajne, a jednocześnie najbardziej ekonomiczne.

Jak wygląda instalacja pompy ciepła?

Instalacja pompy ciepła składa się z trzech części: pompy ciepła, układu hydraulicznego i systemu centralnego ogrzewania. Montaż pompy ciepła zależy od rodzaju dolnego źródła ciepła (np. powietrze, woda lub grunt) i górnego źródła ciepła (np. grzejniki lub podgrzewacze wody użytkowej). Montaż jednostki zewnętrznej powinien być uwarunkowany m.in. odległością od ściany domu i gruntu.

Proces instalacji pompy składa się z kilku etapów:

  • Projektowanie instalacji – obliczenie zapotrzebowania na energię cieplną budynku;
  • Dobór pompy ciepła – do wyboru jest powietrzna pompa ciepła, gruntowe pompy ciepła i wodna pompa ciepła. Należy uwzględnić ilość potrzebnej mocy;
  • Lokalizacja urządzeń – wybranie miejsca montażu jednostki wewnętrznej i kolektora w zależności od typu pompy i wytycznych dotyczących instalacji;
  • wykonanie montażu pompy ciepła – prac instalacyjnych zgodnie z projektem i instrukcjami producenta;
  • Uruchomienie i regulacja pompy ciepła – sprawdzenie poprawności działania i ustawienie parametrów pracy.

Aby uniknąć problemów, warto zlecić montaż pomp ciepła doświadczonej firmie. Dzięki temu proces instalacji pompy ciepła przebiegnie bezproblemowo, a późniejsze funkcjonowanie instalacji grzewczej spełni nasze oczekiwania.