Czym są moduły bi-facial?

Fotowoltaika to wyjątkowo dynamicznie rozwijająca się dziedzina. Stale pojawiają się nowe rozwiązania, a te istniejące są udoskonalane. Za innowację, dostępną już jednak od pewnego czasu, należy uznać moduły bi-facial. Czym one są? Aby to wyjaśnić, trzeba wytłumaczyć, jak zbudowane są panele fotowoltaiczne. Otóż klasyczny moduł to płaska konstrukcja, której jedną ze stron pokrywają ogniwa fotowoltaiczne i szkło zabezpieczające. Natomiast z drugiej strony znajduje się folia. Tego typu moduły montuje się szklaną powierzchnią w stronę promieni słonecznych. Położenie strony pokrytej folią nie ma znaczenia dla efektywności pracy modułów. Natomiast modele bifacjalne są pokryte ogniwami i szkłem z obu stron. Stąd też często określa się je jako panele szkło-szkło czy też double glass. Ponieważ ogniwa znajdują się po obu stronach, istotna jest ekspozycja każdej z nich. Dlatego do montażu tego typu modułów potrzebne są odpowiednie konstrukcje PV.

Systemy konstrukcji fotowoltaicznych do paneli bifacjalnych

Dwustronna ekspozycja paneli fotowoltaicznych wymaga zastosowania odpowiednich rozwiązań. Znalezienie ich nie zawsze jest proste. Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że tego typu rozwiązania wykorzystuje się głównie na gruncie. Co prawda niektóre dachowe systemy PV również umożliwiają zastosowanie paneli bi-facial, jednak jest to zwykle mało wydajne rozwiązanie. Otóż w tym przypadku druga strona modułów produkuje energię jedynie z promieni słonecznych odbitych od powierzchni dachu. Natomiast fotowoltaika na gruncie umożliwia naświetlanie obu stron modułów. Stosuje się tutaj konstrukcje PV umożliwiające ułożenie paneli pod kątem 90 stopni lub niewiele mniejszym.

Moduły bi-facial najczęściej ustawia się w kierunku wschód-zachód. Fotowoltaika wschód-zachód z użyciem tego typu modułów bywa jeszcze wydajniejsza niż instalacje ukierunkowane na południe. Zastąpienie dwóch paneli jednym – bifacjalnym – to sposób na oszczędność na zakupie sprzętu oraz przestrzeni niezbędnej do stworzenia instalacji. Konstrukcje naziemne pod panele fotowoltaiczne bi-facial produkują energię w zasadzie od zmierzchu do świtu. Co prawda w przypadku fotowoltaiki wschód zachód produkcja energii w żadnym momencie dnia nie jest tak intensywna, jak klasycznej instalacji południowej w momencie najwyższego położenia słońca, to jej nieustanność powoduje opłacalność tego rozwiązania.

Moduły bi-facial, czyli budowa farmy fotowoltaicznej i wiele więcej

Zastanawiasz się, w jakich sytuacjach fotowoltaika wschód zachód znajduje zastosowanie? Tego typu rozwiązania stosuje się choćby na farmach fotowoltaicznych w zachodniopomorskim oraz w wielu innych regionach kraju i nie tylko. Budowa farmy fotowoltaicznej wymaga optymalnego zaplanowania projektu, z myślą o jak największym uzysku energetycznym, ale też trwałości instalacji. Konstrukcje pod panele fotowoltaiczne bi-facial umożliwiają całodzienną produkcję energii z umiarkowaną intensywnością, dzięki czemu ani instalacja, ani sieć w żadnym momencie nie są zbyt mocno obciążone. Przyczynia się to do ich większej żywotności.

Farmy fotowoltaiczne w zachodniopomorskim to niejedyne miejsca, w których wdraża się fotowoltaikę wschód-zachód. Również w użytku komercyjnym, a nawet prywatnym, może to być dobre rozwiązanie. Zwłaszcza w przypadkach, gdy dany obiekt wykorzystuje energię głównie rano i wieczór. Intensywna produkcja energii w samo południe nie ma wtedy większego sensu.

Zainteresowała Cię fotowoltaika na gruncie w wersji wschód zachód? Może zainteresować Cię oferta firmy Reca Solar ze Szczecina – reca-solar.pl. Na stronie firmy znajdziesz liczne konstrukcje PV pod każdego typu panele fotowoltaiczne.