Koszt farmy fotowoltaicznej

Koszt budowy farmy fotowoltaicznej może być wysoki. W przypadku jednego MWp jest to od 2 do nawet 3,5 milionów złotych. Do tej sumy warto doliczyć także wydatki związane z utrzymaniem inwestycji. Suma ta zwraca się często dopiero po kilku latach użytkowania instalacji, a ewentualne zyski zależą od tego, gdzie zlokalizowano panele fotowoltaiczne.

Istnieje kilka sposobów na ograniczenie kosztu budowy instalacji fotowoltaicznej. Kluczowe jest odpowiednie przeanalizowanie swoich potrzeb, charakterystyki planowanego systemu oraz parametrów samej działki. Obecnie istnieje wiele urządzeń usprawniających pracę. Wśród nich warto wyróżnić kafar do fotowoltaiki, czyli sprzęt służący do wbijania podłużnych elementów utrzymujących panele montowane na ziemi. Dzięki nim możliwe jest ograniczenie czasu realizacji inwestycji, co przekłada się bezpośrednio na ponoszone wydatki.

Jakie istnieją dotacje do farm fotowoltaicznych?

Istnieje kilka form dotacji do budowy farmy fotowoltaicznej. Osoby decydujące się na taką inwestycję mogą skorzystać z dofinansowania ze środków unijnych, a dokładniej – Regionalnych Programów Operacyjnych.

Inną formą dotacji do budowy farmy fotowoltaicznej są środki pochodzące z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. W Polsce całkowita suma przeznaczona na wsparcie inwestorów to około 2 mld złotych.

Istnieją też dotacje z Krajowego Planu Odbudowy. Program ten ma zdecydowanie największy budżet, ale powstał on z myślą o czasie pandemii. Na transformację energetyczną ma być jednak przeznaczone jedynie 60% kwoty dostępnych pożyczek.

Dodatkowe środki oferuje też Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu Energia Plus. Ma on na celu zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko naturalne poprzez wsparcie inwestycji w OZE. Trzeba jednak pamiętać, że nie są to bezpośrednie dotacje, a jedynie preferencyjne pożyczki. Ich maksymalne oprocentowanie to 1,5% w skali roku, na okres 15 lat. Maksymalna kwota z programu Energia Plus to 300 mln złotych.

Farma fotowoltaiczna – dotacje unijne

W Polsce istnieje opcja skorzystania ze środków unijnych na farmę fotowoltaiczną. Dysponują nimi Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Obecnie osoby planujące inwestycję w odnawialne źródła energii mogą skorzystać z unijnych planów na lata 2020–2027. W ramach funduszy unijnych dostępne są zarówno bezzwrotne dotacje, jak i niskooprocentowane pożyczki.

Jakie pieniądze oferuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej?

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oferuje preferencyjne pożyczki do kwoty 300 mln złotych. Aby je uzyskać, konieczne jest złożenie wniosku w terminie wyznaczonym na dany rok. Program obowiązuje od 2019 do 2025 roku. Na ten czas przewidziano pożyczki o niskim oprocentowaniu wynoszące łącznie 4 miliardy złotych. 50 mln zł z tej sumy ma być przeznaczone na dotacje.

Dzięki funduszowi przeprowadzono budowę farm fotowoltaicznych Grupy Tauron, który otrzymał aż 82,5 miliona złotych nieoprocentowanej pożyczki na ten cel. W ten sposób powstała inwestycja dostarczająca aż 100 MW energii.

Pozostałe formy finansowania budowy farmy fotowoltaicznej

Pozostałe formy dofinansowania to przede wszystkim pożyczki udzielane przez banki. Inwestycja w farmy fotowoltaiczne ma duży potencjał zwrotu, dlatego instytucje finansowe chętnie udzielają takich świadczeń. Obecnie istnieje opcja skorzystania ze środków udostępnianych przez takie banki, jak BOŚ czy BNP Paribas. Pożyczki na inwestycję w odnawialną energię elektryczną są rozpatrywane indywidualnie, biorąc pod uwagę projekt farmy i możliwości finansowe jej przyszłego właściciela.