Pierwszym i najbardziej racjonalnym rozwiązaniem wydaje się zmiana nawyków i świadome korzystanie z elektryczności tylko w sytuacjach, kiedy jest to niezbędne. To dobry kierunek, jednak niewystarczający. Warto otworzyć się na możliwości, jakie przynoszą odnawialne źródła energii - w tym wypadku panele fotowoltaiczne, których funkcjonowanie można połączyć z pompą ciepła czy magazynem energii.

Czy fotowoltaika się opłaca?

W 2022 roku nastąpiło zatrzęsienie na rynku fotowoltaiki w Polsce związane ze zmianą sposobu rozliczeń energii fotowoltaicznej. System opustów został zastąpiony nowym - net-billingiem. Pojawiły się głosy wątpiące w opłacalność energii fotowoltaicznej rozliczanej w nowym systemie i ten niepokój wydaje się wciąż utrzymywać wśród wielu osób. Trzeba rozwiać te wątpliwości. Obecna sytuacja fotowoltaiki w Polsce normuje się a komentatorzy jednoznacznie wskazują na opłacalność instalacji fotowoltaicznej. Po chwilowym chaosie związanym z wprowadzaniem zmian, rynek stabilizuje się, kładąc nacisk na magazynowanie energii i autokonsumpcję, czyli zużywanie energii fotowoltaicznej od razu na bieżące potrzeby. To bardzo korzystny trend, który pozwoli nam zbliżyć się do pełnej kontroli nad rachunkami za prąd i większej niezależności energetycznej.

Fotowoltaika – ceny paneli fotowoltaicznych w Polsce

Trudno o jednoznaczną odpowiedź na pytanie, ile kosztują panele fotowoltaiczne. To, jaki wyjdzie koszt instalacji fotowoltaicznej zależy od kilku aspektów.

Od czego zależy cena paneli fotowoltaicznych?

Na cenę paneli słonecznych wraz z montażem wpływa kilka czynników. Są to między innymi: jakość komponentów, rodzaj ogniw fotowoltaicznych, doświadczenie firmy wykonawczej oraz rozmiar instalacji i rodzaj dachu.

Fotowoltaika – cena za 1 kW

Mocno uśredniając, możemy przyjąć, że 1 kW kosztuje ok. 5 000 zł. Jeśli nasza domowa instalacja według wyliczeń ma mieć moc 3 kW, wtedy szacunkowy koszt paneli fotowoltaicznych powinien wynieść od 15 ooo zł. Warto pamiętać, że istnieje wiele programów wsparcia - dofinansowania do fotowoltaiki potrafią pokryć połowę wartości instalacji. Resztę można finansować kredytem.

Koszt instalacji fotowoltaicznej 5 kW

Najlepszym sposobem obliczenia ceny instalacji fotowoltaicznej dla naszego domu jest skorzystanie z profesjonalnego, bezpłatnego narzędzia - kalkulator fotowoltaiki wskaże w 30 sekund szacunkowe wyniki, także te dotyczące okresu zwrotu inwestycji. Czy masz pewność, że Twoja instalacja ma mieć moc 5 kW? Aby poznać moc instalacji fotowoltaicznej, jakiej rzeczywiście potrzebujesz, warto skorzystać z kalkulatora wyceny z geolokalizacją - zaznaczając na mapie swój dach, algorytm wyliczy moc instalacji na podstawie danych dotyczących nasłonecznienia we wskazanej lokalizacji oraz wysokości rachunku za prąd.

Koszt montażu paneli słonecznych w zależności od firmy fotowoltaicznej

Koszt zakupu instalacji i jej montażu różni się także w zależności od firmy, która ją wykona. Duże firmy mają spore doświadczenie i kompleksowo mogą zająć się naszą instalacją, jednak ich usługi są kosztowniejsze. Małe lub mikro firmy mogą mieć mniejsze doświadczenie, ale ich cena może być bardziej atrakcyjna.

Fotowoltaika – cena w 2023 roku z montażem

Jeśli w Twojej głowie pojawia się pytanie, gdzie porównam ceny fotowoltaiki w 2023 roku wraz z montażem, to mamy na to prostą odpowiedź. Zaawansowany kalkulator fotowoltaiki od razu pokaże szacunkowy koszt instalacji na podstawie wysokości Twojego rachunku za prąd i nasłonecznienia w Twojej geolokalizacji.