W dzisiejszych czasach, gdy wiele gospodarstw domowych decyduje się na wykorzystanie źródeł energii odnawialnej, takich jak panele fotowoltaiczne, ważnym elementem całej instalacji staje się także magazynowanie wytworzonej energii. Dzięki temu można zachować niezależność energetyczną oraz oszczędzić na rachunkach za prąd, co ma szczególne znaczenie w kontekście ciągłych podwyżek i szalejącej inflacji. Ci, którzy jeszcze nie podjęli ostatecznej decyzji, zwykle wahają się i zastanawiają, czy taka inwestycja ma sens, czy się opłaca? W niniejszym artykule przedstawimy najważniejsze zalety magazynów energii dla gospodarstw domowych, dzięki czemu nikt nie będzie miał już wątpliwości o słuszności wykorzystania magazynu energii do użytku prywatnego.
Fot. Kon-TEC
Domowy magazyn energii – czym jest i jak działa?
Magazyn energii to innowacyjne urządzenie, które służy do gromadzenia wyprodukowanej energii elektrycznej. W ostatnim czasie zyskuje coraz większą popularność, zarówno w firmach, jak i w gospodarstwach domowych, co jest związane z rosnącym zainteresowaniem instalacjami fotowoltaicznymi. Jeszcze nie tak dawno energia wytwarzana przez panele fotowoltaiczne wykorzystywana była wyłącznie na bieżące potrzeby, a jej nadmiar kierowany do sieci energetycznej. Tymczasem obecnie większość osób dostrzega, że w przypadku braku wystarczającej ilości energii – chociażby zimą, gdy nasłonecznienie jest niewielkie – można byłoby skorzystać z wcześniej zgromadzonego zapasu, zamiast pobierać energię z sieci. Właśnie temu służy domowy magazyn energii – dzięki niemu można bezpłatnie korzystać z energii zgromadzonej w akumulatorach, a w razie potrzeby zapas ten – po ponownym przetworzeniu – może zostać przesłany do odbiornika w postaci energii elektrycznej.
Magazyn energii i jego zalety
Z pewnością zdajemy sobie sprawę z tego, jak wiele korzyści przynosi montaż instalacji fotowoltaicznej w swoim gospodarstwie domowym. Podobnie wiele zalet posiada magazyn energii, który powinien być kompatybilną i konieczną częścią każdej powstającej fotowoltaiki. Dlaczego? Przekonajmy się sami, poznając zalety montażu magazynu energii.
Oszczędność na rachunkach za energię elektryczną
Magazyny energii pozwalają na przechowywanie nadmiaru energii, którą produkują panele fotowoltaiczne i wykorzystanie jej w późniejszym czasie, gdy bieżąca produkcja prądu jest niewystarczająca. Dzięki temu nie musimy korzystać z energii z sieci i płacić za nią dodatkowe pieniądze, co przekłada się na spore oszczędności.
Niezależność energetyczna
Takie rozwiązanie pozwala także na niezależność energetyczną – nie wiąże nas umowa z dostawcą prądu oraz nie mamy problemu ze zmieniającymi się warunkami dostarczania energii, takimi jak chociażby obowiązujące taryfy lub cennik.
Dostępność energii 24/7
Magazyny energii pozwalają na dostępność energii przez całą dobę, nawet gdy źródła energii nie produkują prądu - na przykład w nocy. Dzięki temu możemy korzystać z energii elektrycznej zawsze, gdy jej potrzebujemy. Jest to szczególnie ważne w przypadku awarii sieci elektroenergetycznej. W takiej sytuacji korzystanie z magazynu energii pozwala na dalsze korzystanie z energii elektrycznej i utrzymanie niezbędnych funkcji w domu, takich jak oświetlenie czy działanie lodówki.
Ochrona środowiska
Korzystanie z magazynów energii pozwala na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, co wpływa pozytywnie na środowisko naturalne. Dzięki temu, że korzystamy z energii odnawialnej, a magazyny energii pozwalają na wykorzystanie jej w optymalny sposób, możemy pozytywnie wpłynąć na środowisko naturalne.
O czym należy pamiętać, decydując się na magazynowanie energii?
By rozwiązanie w postaci magazynu energii do instalacji fotowoltaicznej przynosiło jak najwięcej korzyści i było w pełni opłacalne, należy postawić na jakościową instalację fotowoltaiczną i profesjonalny montaż całej instalacji. Ponadto jednym z najważniejszych elementów jest bateria, w której magazynowany jest nadmiar energii elektrycznej, bowiem od jej działania i parametrów zależy powodzenie całego procesu. Do najlepszych na rynku baterii przeznaczonych do magazynowania energii należą akumulatory do fotowoltaiki LiFePO4 Kon-TEC.
Kon-TEC to polska firma specjalizująca się w produkcji akumulatorów LiFePO4, w tym również do akumulatorów do fotowoltaiki. Ich produkty charakteryzują się wysoką jakością i trwałością, a także szerokim zakresem zastosowań. Akumulator LiFePO4 Kon-TEC to rodzaj akumulatora litowo-żelazowo-fosforanowego, który charakteryzuje się wysoką wydajnością i trwałością. Akumulatory te są coraz częściej stosowane jako część instalacji fotowoltaicznej, służąca magazynowaniu energii, ponieważ są one pojemne, trwałe, a także wyróżniają się stałą pojemnością przez cały okres eksploatacji i odpornością na wysokie wahania temperatur.
Magazyny energii to nie tylko doskonały sposób na oszczędzanie na rachunkach za energię elektryczną, ale również na niezależność energetyczną oraz ochronę środowiska. Dzięki nim możemy korzystać z energii odnawialnej w sposób optymalny, co wpływa pozytywnie na naszą kieszeń i na środowisko naturalne. Dlatego warto rozważyć ich instalację w swoim gospodarstwie domowym, gdyż rozwiązanie to przynosi wiele korzyści.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.