Partnerzy portalu

Jak wykorzystać energię wiatrową do redukcji kosztów w przedsiębiorstwie?

Opublikowano: 09-08-2023 Źródło: źródło zewnętrzne
SPONSOROWANE

Coraz więcej przedsiębiorstw dąży do tego, aby zmniejszyć swój ślad węglowy przy jednoczesnej redukcji kosztów operacyjnych. Wynika to również z rosnących cen prądu. Odpowiedzią na te wyzwania są odnawialne źródła energii, w tym energia wiatru. Dlaczego warto oraz jak można wykorzystać jej potencjał w swoim biznesie?


Fot. pexels-musicfactory-lehmannsound Fot. pexels-musicfactory-lehmannsound

Co to jest energia wiatrowa?

Energia wiatrowa jest formą odnawialnej energii, która wykorzystuje siłę i prędkość wiatru do wytwarzania energii elektrycznej. Pojęcie „odnawialna energia” odnosi się do źródeł energii, które są niewyczerpalne, jak w przypadku wiatru, słońca czy geotermii. W przeciwieństwie do paliw kopalnych, takich jak węgiel, gaz czy ropa naftowa, których zasoby są ograniczone oraz które podczas spalania emitują dwutlenek węgla, OZE są przyjazne dla środowiska.

Jak działa elektrownia wiatrowa? Do generowania prądu wykorzystuje się tu siłę wiatru – kiedy wiatr porusza łopatami turbiny, energia kinetyczna wiatru jest przekształcana na energię mechaniczną. Ta z kolei, za pomocą generatora – w energię elektryczną, którą można wykorzystać do zasilenia systemów typu oświetlenie, wentylacja czy urządzeń elektrycznych w firmie lub też wprowadzić ją do sieci energetycznej. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie E.ON Polska.

Energetyka wiatrowa w Polsce w 2023 roku

Produkcja energii elektrycznej z węgla kamiennego i brunatnego odnotowała znaczący spadek. Z 70% w kwietniu 2022 roku do 62% w maju 2023 roku. Z czego to wynika?

Powstałą lukę wypełniła energia pochodząca z odnawialnych źródeł energii, wytwarzana głównie w fotowoltaice oraz turbinach wiatrowych. W maju 2023 roku już ponad 30% energii elektrycznej wygenerowano dzięki panelom fotowoltaicznym, farmom wiatrowym oraz elektrowniom wodnym i na biomasę. Jest to wzrost o 7,5% w porównaniu do analogicznego okresu w roku poprzednim.

Jak wypadają w tym kontekście elektrownie wiatrowe? Turbiny na lądzie to 36% mocy wszystkich OZE oraz prawie 14% całkowitej mocy wytwórczej Polski. Farmy wiatrowe off-shore, czyli na morzu, dopiero powstają – szacuje się, że po ich uruchomieniu energia wiatru stanie się jednym z największych źródeł mocy w polskiej energetyce.

Fot. pexels-jahoo-clouseau Fot. pexels-jahoo-clouseau

Jakie są korzyści z elektrowni wiatrowej w firmie?

Turbiny wiatrowe to sposób na wygenerowanie oszczędności lub pomnażanie kapitału – zależności od celu oraz skali inwestycji. Podsumujmy korzyści dla przedsiębiorców:

  1. Oszczędności finansowe. Wykorzystanie energii wiatrowej pozwala firmie znacząco obniżyć koszty prądu. Własna elektrownia wiatrowa umożliwia produkcję energii elektrycznej niezależnie od sprzedawców zewnętrznych, eliminując lub redukując konieczność zakupu energii z sieci. To zatem też sposób na osiągnięcie pełnej niezależności energetycznej - dzięki temu przedsiębiorca może uniezależnić się od rosnących cen.
  2. Możliwość sprzedaży nadwyżek energii. Jeśli z kolei turbiny generują więcej energii, niż potrzeba, nadwyżki można sprzedawać. To generuje dodatkowe przychody dla firmy i zwiększa jej rentowność.
  3. Redukcja emisji CO2. Elektrownie wiatrowe są przyjazne dla środowiska i generują czystą energię. Wykorzystanie energii wiatrowej w firmie pozwala na znaczną redukcję emisji CO2, co ma pozytywny wpływ na środowisko i sprawia, że przedsiębiorstwo ma ślad węglowy.
  4. Wizerunek firmy. Przedsiębiorcy, którzy inwestują w energię wiatrową, są postrzegani jako innowacyjni, a do tego odpowiedzialni społecznie i ekologicznie – i jest to prawda! To może przyciągnąć zarówno potencjalnych pracowników, jak i klientów czy nowych kontrahentów.

W obliczu zmian klimatycznych i wyczerpywania się tradycyjnych źródeł energii konieczne jest przekształcenie naszych systemów energetycznych w bardziej ekologiczne i odnawialne. Przedsiębiorstwa, które inwestują w energię wiatrową, odgrywają ważną rolę w tej transformacji, przyczyniając się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Warto też jednocześnie pamiętać, że inwestycje w odnawialne pozwalają obniżyć koszty pozyskania prądu i zwiększyć niezależność energetyczną.

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia