W projekcie Baltic Power Orlen ma 51% udziałów, pozostałe należą do spółki Northland Power. To najbardziej zaawansowany projekt budowy morskiej farmy wiatrowej. Całkowity budżet to około 4,73 mld euro, w tym wydatki inwestycyjne z ubezpieczeniem (4,05 mld euro) oraz kosztów finansowania i rezerwy dodatkowej.

Finansowanie ma być realizowane w formule project finance, w którym spłata zobowiązań jest realizowana z przyszłych nadwyżkach finansowych. To rozwiązanie stosowane w inwestycjach wymagających znacznych nakładów i czasu na osiągnięcie pełnej wydajności, takich jak budowa morskiej farmy wiatrowej.

Morska farma wiatrowa Baltic Power ma wszystkie pozwolenia na budowę lądowej części inwestycji oraz morskiego przyłącza elektroenergetycznego, służącego do wyprowadzenia energii z farmy na ląd. Ma też zabezpieczone umowy na m.in. turbiny, morskie i lądowe stacje elektroenergetyczne, kable oraz fundamenty. Jednym z warunków ostatecznej decyzji inwestycyjnej jest otrzymanie pozwoleń na budowę dla morskiej części inwestycji.

Elektrownia morska będzie położona na wysokości Łeby i Choczewa, 23 km od brzegu. Złoży się na nią 76 turbin o mocy jednostkowej 15 MW. Budowa ma zakończyć się w 2026 r. Roczna produkcja prądu ma odpowiadać potrzebom 1,5 mln gospodarstw domowych.

Przeczytaj także: Największe farmy wiatrowe w Polsce 2023 – TOP 10