W Elektrowni Rybnik należącej do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna wyłączono bloki energetyczne nr 3 i 4. Wcześniej, w sierpniu 2021 r., zamknięto bloki nr 1 i 2. W grudniu 2026 r. zastąpi je budowany blok gazowo-parowy o mocy 882 MW.
Budowa pierwszych bloków w Elektrowni Rybnik. Fot. PGE
Dwa najstarsze węglowe bloki energetyczne zamknięto po ponad 50 latach (oddano je do użytku w 1972 r.). Zostaną zastąpione blokiem gazowo-parowym o znacznie wyższej sprawności, emitującym mniej pyłów, tlenków siarki i CO2. Spadną koszty zakupu uprawnień do emisji tego gazu cieplarnianego.
Oba stare bloki przepracowały 631 tys. godz. i wyprodukowały w tym czasie 114 TWh energii elektrycznej. Plany budowy rybnickiej elektrowni datują się na 1966 r. Chłodzenie zapewniały chłodnie kominowe i sztuczny zbiornik wodny (dziś to zalew Rybnicki) na rzece Rudzie. W 1972 r. oddano do użytku cztery pierwsze bloki, a w 1978 r. cztery kolejne (900 MW), które wciąż działają.
Na terenie Elektrowni Rybnik trwa budowa bloku gazowo-parowego o mocy 882 MW zasilanego gazem ziemnym. Wartość tej inwestycji wynosi 3 mld zł netto. Obiekt zostanie oddany do eksploatacji pod koniec 2026 r. Produkcja energii elektrycznej będzie równoważna zapotrzebowaniu 2 mln gospodarstw domowych. Zastąpi cztery wyłączone bloki (ich łączna moc to 900 MW).
Bloki rybnickiej elektrowni spełniają krajowe i europejskie normy środowiskowe, w tym emisji tlenków azotu, dwutlenku siarki, pyłów oraz rtęci. Zmodernizowano elektrofiltry, ilość rtęci w spalinach jest monitorowana, są instalacje odsiarczania, odazotowania i redukcji pyłów. Laboratorium doposażono w dodatkowy sprzęt pomiarowy.
Przeczytaj także: Na Pomorzu Zachodnim powstanie jeden z największych magazynów energii w Europie
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.