Jakie rodzaje ładowarek AC są najpopularniejsze?

  • Podstawową metodą ładowania jest podłączenie samochodu bezpośrednio do gniazdka instalacji 230 V. Takie rozwiązanie zapewnia jednak niewielką moc (ok. 2,3 kW), a co za tym idzie również długi czas ładowania.
  • Stacje ładowania podłączone do instalacji jednofazowej zaoferują zdecydowanie większą moc – do 7,4 kW. Ładowanie będzie więc szybsze, a nowoczesne urządzenia zaoferują dodatkowe możliwości.
  • Trójfazowe stacje ładowania będą w stanie zaoferować nawet 22 kW. W ten sposób działają ogólnodostępne stacje ładowania AC, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z takiego rozwiązania również prywatnie. Oczywiście będzie to jednak wymagało profesjonalnego przygotowania instalacji.

Tak duża różnorodność sprawia, że każdy może ładować samochód elektryczny, i to wykorzystując domową, jednofazową instalację elektryczną. W takim scenariuszu musisz liczyć się jednak z nieco dłuższym czasem ładowania. Zwróć jednak uwagę, że możesz je znacząco przyspieszyć. Sporo informacji o ładowarkach elektrycznych do pojazdów znajdziesz na stronie eloptio.pl.

Jeśli dysponujesz instalacją trójazową, nawet w domowych warunkach możliwe będzie uzyskanie wysokiej prędkości ładowania. Warto więc o niej pomyśleć, jeśli masz już elektryka lub planujesz zakup takiego pojazdu.

Ile trwa pełne naładowanie samochodów elektrycznych?

Od tego, jaką ładowarkę wybierzesz, będzie zależał przede wszystkim czas potrzebny do naładowania baterii, a więc również odtworzenia zasięgu pojazdu. Założenie jest proste: im większa moc, tym szybsze ładowanie. Sprawdźmy, jak to wygląda na przykładzie.

Załóżmy, że pojemność baterii Twojego samochodu wynosi 60 kWh. Podłączasz ładowarkę w momencie, w którym jest zupełnie wyładowana. Stan akumulatorów wynosi 0%. Chcesz naładować baterię w 100%.

Oczywiście najwięcej czasu zabierze ładowanie standardowym domowym gniazdkiem (2,3 kW). Na pełne odtworzenie mocy akumulatorów trzeba będzie poczekać ok. 29 godzin. Niezbędny czas ulegnie redukcji do 18 godzin w takim samym wariancie, ale z trójfazową instalacją. Długo?

Możesz go znacząco skrócić, i to w warunkach domowych. Wallbox 7,4 kW naładuje baterię do 100% w ciągu jednej nocy – zajmie mu to mniej więcej 9 godzin. Ładowarka 22 kW poradzi sobie z tym zadaniem w około trzy godziny. Ale załóżmy, że masz dostęp do superszybkich stacji ładowania DC. Najwolniejsze z nich (50 kW) naładują baterię od 0% do 100% w mniej niż 1,5 godziny. Dla stacji 100 kW będzie to już niecała godzina. Ładowarka 350 kW poradzi sobie z tym zadaniem w ok. 25 minut.

Aby dotrzeć do celu, musisz naładować baterię do 70%. W przypadku typowej stacji 22 kW (AC) zajmie to ok. 1,5 godziny. Szybka ładowarka zrobi to w 40 minut. Domowe instalacje pozwolą Ci na uzyskanie takiej pojemności w 3 godziny (ładowarka 11 kW), ok. 4,5 godziny (ładowarka 7,4 kW), 9 godzin (podłączenie do gniazdka w trójfazowej instalacji) lub niecałe 15 godzin (standardowe gniazdo 2,3 kW).

Co jest ważne w stacjach ładowania samochodów elektrycznych?

Nie ulega wątpliwości, że stacje ładowania pojazdów elektrycznych mogą być bardzo zróżnicowane – i dotyczy to zarówno stacji domowych, jak i tych dostępnych publicznie. Ale nie ma powodu do obaw. Korzystanie z nich jest naprawdę proste. Wystarczy, że zwrócisz uwagę na kilka elementów.

Upewnij się, że udostępnia ją sprawdzona sieć, a samo urządzenie spełnia również aktualne normy bezpieczeństwa. Dzięki temu nie narazisz na zbędne ryzyko siebie, swojego pojazdu oraz jego otoczenia. Zwróć także uwagę na podstawowe parametry stacji, w tym jej moc.

Pozwoli Ci to błyskawicznie ocenić, jak długo będzie trwało ładowanie. Zresztą nie musisz dokonywać obliczeń samodzielnie. Pomoże Ci w tym i system Twojego samochodu, i dodatkowe aplikacje wspierające efektywne planowanie podróży.

Jeśli szukasz przydomowej stacji ładowania, również musisz zwrócić szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa. Stawiaj wyłącznie na urządzenia sprawdzonych producentów i powierz ich montaż fachowcom posiadającym odpowiednie uprawnienia – w gronie takich podmiotów zdecydowanie warto wymienić Eloptio.