• Partner portalu
 • Partner portalu
 • Partner portalu
Partnerzy portalu

Odnawialne źródła energii (OZE) – trendy i perspektywy w 2024 roku

Opublikowano: 12-04-2024 Źródło: źródło zewnętrzne
SPONSOROWANE

Jak podaje Instytut Fraunhofer, w 2023 roku źródła odnawialne wytworzyły niemal ¼ całej energii elektrycznej w Polsce [1]. Zgodnie z danymi portalu Wysokie Napięcie, udział OZE był jeszcze wyższy i wyniósł 27% [2]. W 2024 roku można spodziewać się utrzymania tendencji wzrostowej i dalszego zainteresowania m.in. fotowoltaiką czy turbinami wiatrowymi. Eksperci zwracają uwagę również na wykorzystanie nowych technologii, np. sztucznej inteligencji. Sprawdź, jakie są najnowsze trendy i rozwiązania w zakresie zielonej energii!


Fot. iStock Fot. iStock

Czym są odnawialne źródła energii? Przykłady i zmiany w ostatnich latach

Z roku na rok udział tradycyjnych źródeł w procesie wytwarzania energii elektrycznej spada – w Polsce od 2015 do 2023 roku obniżył się o ponad 27% [2]. Jednocześnie dynamicznie rośnie wykorzystanie zielonej energii, również na mniejszą skalę (w domach czy firmach). Do OZE należą przede wszystkim:

 • wiatr (energia wiatrowa);
 • słońce (energia solarna);
 • woda (energia wodna);
 • biomasa – substancje biodegradowalne;
 • źródła geotermalne (energia geotermalna).

Wzrost udziału OZE będzie utrzymywał się także w 2024 roku oraz w kolejnych latach. Popularność takich rozwiązań wynika m.in. z Polityki Energetycznej Polski do 2040 (PEP 2040) oraz strategii klimatycznej Unii Europejskiej. Ogólny cel unijny do 2030 roku to udział odnawialnych źródeł energii na poziomie min. 42,5% [3].

Główne korzyści z wykorzystania OZE – lokalnie i globalnie

Takie surowce jak węgiel są ograniczone, również terytorialnie. Chociaż obecnie ich pozyskanie jest tańsze niż przygotowanie nowej instalacji OZE, w przyszłości nie będą już tak szeroko dostępne. To oznacza, że ich cena znacznie wzrośnie. Surowce mogą stać się również źródłem konfliktów geopolitycznych.

Tymczasem zasoby odnawialnych źródeł energii nie ulegają wyczerpaniu, a ich wykorzystanie znacznie zwiększa niezależność – zarówno całego kraju, jak i poszczególnego gospodarstwa czy firmy. Dodatkowo energia pochodząca np. ze słońca czy wiatru w dłuższej perspektywie jest znacznie tańsza niż tradycyjna. Pozwala więc realnie zaoszczędzić pieniądze np. na ogrzewaniu.

Kluczowe pozostaje też oddziaływanie na środowisko naturalne i tzw. ślad węglowy: przykładowo wytworzenie 1 kWh energii elektrycznej z węgla produkuje ok. 4,6 kg CO2 [4], a z energii słonecznej – ok. 50 g [5]. OZE są więc bardziej ekologiczne i przyjazne planecie.

Fot. iStock Fot. iStock

Najnowsze trendy w branży odnawialnych źródeł energii – jakie nowe rozwiązania można wykorzystać w swoim otoczeniu?

Kolejny rok z rzędu odnawialne źródła energii są coraz chętniej stosowane w gospodarstwach domowych, gospodarstwach rolnych oraz firmach, głównie ze względu na korzyści ekonomiczne i ekologiczne, a także proponowane dofinansowania. Dodatkowo obsługa takich instalacji jest wyjątkowo prosta (np. w porównaniu z obsługą pieca węglowego), co ma znaczenie szczególnie w przypadku starzejącego się społeczeństwa. Rynek wciąż wzbogaca się też o wielu specjalistów, którzy szybko i sprawnie zajmują się montażem.

Nic dziwnego, że w 2024 roku zainteresowanie takimi rozwiązaniami jak panele fotowoltaiczne, turbiny wiatrowe i wodne, rekuperatory czy pompy ciepła stale wzrasta. Jednocześnie pojawiają się nowe, korzystne opcje, np.:

 • magazyny energii – dzięki którym zgromadzoną nadwyżkę prądu (np. po słonecznym lecie) można wykorzystać w momencie mniejszej produkcji (np. w zimie);
 • oprogramowanie optymalizacyjne – technologie wykorzystujące AI, które ułatwiają regulację zużycia energii i przyczyniają się do jeszcze większych oszczędności.

To wszystko powoduje, że klienci indywidualni i biznesowi mają coraz większy wybór systemów na bazie OZE. W 2024 roku znacznie łatwiej dopasować rozwiązania do potrzeb oraz możliwości finansowych, a tym samym zadbać o budżet i planetę. Przykładowo „Business Insider” podaje, że w Polsce zamontowano już ponad 1,3 mln instalacji fotowoltaicznych [6].

Zielona energia – dofinansowanie w 2024 roku

Na popularność odnawialnych źródeł energii w Polsce wpływa m.in. dostępność dofinansowania. Co roku pojawiają się nowe programy rządowe i pozarządowe, które w części lub całości pomagają sfinansować zakup oraz instalację nowego systemu. W 2024 roku warto zwrócić uwagę na:

 • program „Czyste Powietrze” – dofinansowanie termomodernizacji budynku oraz wymiany starych źródeł ciepła, do 136 200 zł dotacji;
 • ulgę termomodernizacyjną – możliwość odliczenia konkretnych kosztów podczas rozliczania podatku (np. za kolektory słoneczne, pompy ciepła), do 53 000 zł odliczenia;
 • program „Mój Prąd” – dofinansowanie m.in. instalacji fotowoltaicznych i magazynów energii, trwają prace nad najnowszą edycją;
 • Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 – wsparcie finansowe dla gospodarstw rolnych.

Podsumowując, w 2023 roku udział odnawialnych źródeł energii w produkcji prądu zwiększył się, a tendencję wzrostową przewiduje się też dla całego 2024 roku. Rośnie również wybór efektywnych rozwiązań. Oprócz dobrze znanych systemów (np. fotowoltaiki), coraz częściej stosuje się też m.in. magazyny energii. Popularność nowoczesnych opcji przekłada się również na większą dostępność wykwalifikowanych montażystów, których znajdziesz np. w serwisie usługowym Majsteria.

Źródła:

[1] https://bizblog.spidersweb.pl/atom-2

[2] https://wysokienapiecie.pl/96011-udzial-wegla-i-oze-w-polsce-2023/

[3] https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX:02018L2001-20231120

[4] https://zpe.gov.pl/a/odnawialne-i-nieodnawialne-zrodla-energii-i-jej-oszczedzanie/DXgcliG2B

[5] https://pkfsa.pl/wplyw-fotowoltaiki-na-srodowisko-co-warto-o-tym-wiedziec/

[6] https://businessinsider.com.pl/gospodarka/dofinansowanie-do-fotowoltaiki-ile-mozna-dostac-w-2024-r/y70hlry

  Foto, video, animacje 3D, VR

  Twój partner w multimediach.

  Sprawdź naszą ofertę!