Spółka planuje postawienie 10 dziesięciu magazynów energii o mocy około 150 kW i pojemności 200 kWh każdy. Mają stabilizować parametry jakościowe energii elektrycznej i wzmocnić poziom bezpieczeństwa sieci elektroenergetycznej w mieście. Magazyny energii, w zależności od potrzeb, będą pracować w trzech trybach: stabilizacji i symetryzacji napięć fazowych, zasilania awaryjnego oraz kompensacji mocy biernej – czytamy w komunikacie.

Całkowity koszt projektu „Budowa rozproszonego systemu magazynowania w sieci Stoen Operator na potrzeby stabilizacji parametrów sieci dystrybucyjnej” opiewa na 20 mln zł. Zadanie ma się zakończyć w 2027 r.

Przedsięwzięcie otrzymało dofinansowanie z programu priorytetowego Wsparcie wykorzystania magazynów oraz innych urządzeń na cele stabilizacji sieci – program dla operatorów sieci (4.8 zeroemisyjny system energetyczny).

Środki pochodzą z Funduszu Modernizacyjnego. To instrument finansowy zasilony środkami ze sprzedaży 4,5% ogólnej puli uprawnień do emisji CO2 w ramach unijnego systemu handlu emisjami EU-ETS.

Przeczytaj także: Rozwój geotermii. Są środki na poszukiwanie źródeł geotermalnych