• Środki na wsparcie budowy elektrowni jądrowej będą stanowić wkład własny
  • 70% finansowania mają zapewnić instytucje zagraniczne
  • Pierwszy blok elektrowni zostanie uruchomiony w 2036 r., dwa kolejne w 2037 i 2038 r.

Kluczowe środki dla realizacji inwestycji

Przekazanie w latach 2025–2030 ponad 60 mld zł na wsparcie inwestycji w budowę elektrowni jądrowej na Pomorzu ma kluczowe znaczenie dla tego przedsięwzięcia. Trzy reaktory AP1000 firmy Westinghouse osiągną łącznie do 3750 MWe brutto (3351 MWe netto). To pierwsze taki projekt w Polsce. Ma znaczenie strategiczne w kontekście bezpieczeństwa energetycznego.

Bezemisyjne bloki jądrowe zabezpieczą działanie Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Skarb Państwa jest zaangażowany w realizację budowy elektrowni w roli bezpośredniego inwestora oraz gwaranta wierzytelności innych kredytodawców. Założony model przewiduje, że inwestycja ma zostać sfinansowana w 30% z kapitału własnego i w 70% z kapitału obcego. Finansowanie zewnętrzne będzie zaciągane po wniesieniu wkładu własnego – czytamy w komunikacie.


Najważniejsze rozwiązania w projekcie ustawy:

  • rząd przekaże środki na część kapitałową projektu budowy elektrowni jądrowej;
  • w latach 2025-2030 będzie to 60,2 mld zł;
  • wsparcie będzie przeznaczone na przygotowanie i realizację inwestycji;
  • środki będą przekazywane w formie podwyższenia kapitału zakładowego spółki Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ), poprzez wnoszenie wkładu pieniężnego;
  • możliwe będzie podwyższenie kapitału zakładowego spółki poprzez wniesienie wkładu niepieniężnego – skarbowych papierów wartościowych;
  • pozostała kwota dotycząca finansowania elektrowni jądrowej zostanie pozyskana z instytucji finansowych.

W ostatnim punkcie chodzi głównie o instytucje zagraniczne wspierające eksport wywodzących się z państw dostawców sprzętu.

PEJ mają już deklaracje zaangażowania finansowego o wartości przekraczającej 95 mld zł.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie po siedmiu dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Elektrownia atomowa na Pomorzu będzie mieć trzy bloki z reaktorami AP1000. Pierwszy ma być gotowy w 2036 r. (po aktualizacji Programu polskiej energetyki jądrowej), a kolejne w 2037 i 2038 r.

Przeczytaj także: Kolejna oferta finansowania budowy elektrowni jądrowej w Polsce