W 2024 r. Orlen odnotował najwyższą w historii produkcję energii z gazu i źródeł odnawialnych. Wystarczyłaby do zasilenia prawie połowy polskich gospodarstw domowych przez rok. Wynik to efekt wzrostu mocy w fotowoltaice i energetyce wiatrowej oraz uruchomienie nowych złóż gazu w Norwegii. Produkcja tego surowca także pobiła rekord. Najwyższa będzie też dywidenda – zarekomendowano 6 zł za akcję.

Pomimo tego, że wyniki finansowe koncernu były dodatkowo obciążone odpisami za wcześniejsze błędne decyzje zarządcze, konsekwentnie zmieniamy Orlen i inwestujemy w jego rozwój – powiedział Ireneusz Fąfara, prezes Orlenu.
W 2024 r. wytwarzanie z odnawialnych źródeł energii (OZE) wyniosło 2,4 TWh, a z gazu 9,3 TWh. Moce zielonej energii wzrosły z 0,9 do 1,5 GW. Produkcja gazu wrosła o 20% do 8,6 mld m3, głównie dzięki włączeniu do eksploatacji nowych złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Gaz i OZE odpowiadały za 70% produkcji energii w Grupie.
Utrzymuje się stabilny poziom przerobu ropy naftowej, dostawy są zdywersyfikowane. Ropa dostarczana przez firmę BP z Morza Północnego pokrywa 15% zapotrzebowania koncernu. Najwyższa w historii była sprzedaż paliw w Polsce i Czechach. Otwarto też 135 nowych stacji alternatywnego tankowania, zwiększając ich liczbę do 869.
Realizowano inwestycje za 32,4 mld zł. Do kluczowych należą morska farma wiatrowa Baltic Power, elektrownie gazowe w Ostrołęce i Grudziądzu, projekt modernizacji i budowy ponad 20 tys. km sieci energetycznych, rozwój OZE lądowego, a także wydobycia ropy i gazu.
Przeczytaj także: Rekordowe przeładunki w gdańskim Naftoporcie

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.