Nowa instalacja, którą wybuduje firma Unibep, będzie wyposażona w trzy kotły wodne o nominalnej mocy cieplnej do 14,9 MW każdy. Zostaną one zintegrowane z systemami oczyszczania i kondensacji spalin, w tym instalacją odpylania, a – jeśli zajdzie taka potrzeba – również instalacją odazotowania. Spaliny będą odprowadzane przez wieloprzewodowy komin, a dla wszystkich kotłów zaplanowano wspólną instalację paliwową z magazynem biomasy.

Harmonogram i wartość inwestycji

Zgodnie z planem, uzyskanie pozwolenia na budowę i rozpoczęcie prac ma nastąpić w styczniu 2026 r. Uruchomienie instalacji przewidziano na czerwiec 2027 r., a pełne przekazanie do eksploatacji – w ostatnim kwartale 2027 r. Całkowity koszt inwestycji wyniesie około 255 mln zł brutto.

Koniec epoki węglowej w Pruszkowie

Budowa kotłowni biomasowej to ostatni etap transformacji EC Pruszków, który rozpoczął się od uruchomienia kotłowni olejowo-gazowej i budowy maszynowni silników gazowych. Po zakończeniu inwestycji zakład stanie się drugą zdekarbonizowaną elektrociepłownią w strukturach Orlen Termika – po ciepłowni Kawęczyn.

To kolejny ważny krok w drodze do dekarbonizacji naszych zakładów – podkreśla Andrzej Gajewski, prezes Orlen Termika. Elektrociepłownia Pruszków przeżywa swoją drugą młodość. W kwietniu otrzymała nagrodę „Perły Mazowsza”, przyznaną m.in. za działania na rzecz zrównoważonej produkcji. Przez 111 lat pracowała na węglu, dziś zastępują go gaz, olej i biomasa – paliwa, które pozwalają zabezpieczyć produkcję w sposób przyjazny środowisku – dodaje.

Przeczytaj także: Orlen stawia na zielony wodór. Przełomowa inwestycja?