Emisja gazów cieplarnianych, wydzielanych m.in. przez paliwa kopalne, jest coraz poważniejszym problemem dotyczącym globalnej gospodarki. W odniesieniu do wymogów UE związanych z bezpiecznym użytkowanie energii oraz walką z globalnym ociepleniem, doskonałą alternatywą dla innych paliw kopalnych jest gaz płynny (LPG).
Fot. z archiwum GENESIS PR
W dokumencie "Local Air Quality" uwzględniono najnowsze wyniki badań i pogłębioną analizę LPG. Wynika z niej, że LPG ma dwie właściwości poprawiające jakość powietrza:
• Jest naturalnie zróżnicowany, więc posiada wyższą wartość energetyczną w stosunku do innych paliw o prostej strukturze molekularnej.
• Ma strukturę, która sprawia, że możemy zaliczyć go do paliw o niższej emisyjności zanieczyszczeń niż pozostałe paliwa kopalne .
LPG znajduje zastosowanie zarówno jako źródło ogrzewania, jak i napęd dla samochodów. W obu wypadkach sprawdza się doskonale i uzyskuje niższe współczynniki emisyjności. Dla przykładu, węgiel i drewno emitują aż 90% więcej śladu węglowego niż LPG, natomiast olej opałowy o 18% więcej tych zanieczyszczeń. Również jako paliwo dla transportu LPG jest źródłem czystszej energii, ponieważ emituje ok. 20% mniej związków węgla niż benzyna. Redukcja zanieczyszczeń w transporcie dzięki LPG może sięgać:
• około 10-15% mniej CO2,
• 20% mniej CO,
• około 60% mniej węglowodorów.
W Europie LPG jest najczęściej stosowanym paliwem alternatywnym w transporcie (2% transportu drogowego UE) i może stanowić doskonałe źródło energii na etapie przejściowym do samochodów z napędem hybrydowym, które są nadal mało popularne i stosunkowo drogie.
Również pod względem emisji innych szkodliwych związków chemicznych LPG wypada zdecydowanie lepiej niż powszechnie stosowane paliwa. Przy spalaniu LPG nie powstają związki siarki i ołowiu . Ponadto, emisja związków azotu jest niższa niż w wypadku oleju opałowego czy benzyny, również pod względem wydzielania aerozoli powietrznych (PM) LPG osiąga lepsze współczynniki od innych paliw kopalnych.
Z wcześniej przytoczonych danych mogłoby wynikać, że redukcja emisji szkodliwych gazów jest domeną regulacji międzynarodowych i dużych koncernów. Nic bardziej mylnego. Każdy konsument energii, czy to użytkowanej, jako napęd samochodu, czy też źródło ogrzewania, może wybrać paliwo, z którego korzysta. Warto, przy wyborze metody ogrzewania domu, czy też napędu dla samochodu, wziąć pod uwagę zamontowanie instalacji LPG. Jest to nie tylko tańsza alternatywa dla innych paliw kopalnych, ale również sposób na przyłączenie się do globalnych działań związanych z ochroną środowiska.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.