Podczas zorganizowanej w ramach Wrocław Global Forum dyskusji poświęconej przyszłości gazu niekonwencjonalnego i jego wpływu na europejski i światowy rynek energetyczny dyrektor energii i programu ochrony środowiska Rady Atlantyckiej John R. Lyman, wskazał, że wydobycie ze złóż tego typu sięgnęło już 21 proc. całości produkcji gazu w Stanach Zjednoczonych.
Amerykańską rewolucję gazową spowodowała technologia szczelinowania hydraulicznego, której opłacalność poskutkowała m.in. spadkiem cen i importu LNG oraz przygotowaniami do rozpoczęcia eksportu, a przez to zmianę światowego rynku. Amerykański przemysł naftowy pracuje nad lepszymi technologiami pozyskiwania tego gazu, z których zapewne będzie mogła skorzystać też Europa - stwierdził Lyman.
Zdaniem profesora londyńskiego King's College Friedberta Pfluegera, choć sytuacja w Europie wygląda zupełnie inaczej niż w USA, niekonwencjonalny gaz jest największą energetyczną innowacją dekady - w skali globalnej. Komisja Europejska szacuje zasoby gazu łupkowego w tym regionie na 33-38 bln m sześc., podczas gdy zasoby konwencjonalne - na 2,4 bln m sześc. Taka wartość, zwiększając zdolności dywersyfikacyjne, daje potencjał do zmiany obrazu europejskiego rynku gazowego.
Europosłanka PO lena Kolarska-Bobińska oceniła, że gaz łupkowy zacznie zmieniać zasady gry, ale wtedy, gdy rozpocznie się jego ekonomiczne wydobycie - na razie to wielka nadzieja związana z politycznymi i ekonomicznymi interesami. Problem gazu łupkowego obok kwestii klimatu, energii - jedną z głównych linii podziałów nie tyle politycznych co ideologicznych, jako że polityka energetyczna stała się już w Europie częścią ideologii.
Frank Umbach z Center for European Security Strategies ocenił, że Europejczycy zaczynają dyskusję o gazie łupkowym od problemów, zagrożeń, a nie dostrzegają możliwości straty szans. Przypomniał, że to amerykańskie wydobycie gazu łupkowego było głównym czynnikiem uwolnienia cen gazu od cen ropy, nawet w Europie wysoce uzależnionej od długoterminowych kontraktów z Gazpromem.
"Obecny model biznesu gazowego w Rosji nie jest w stanie się utrzymać" - ocenił ekspert. "To daje szansę na kompletną zmianę na współpracy gazowej z Rosją. I zmiany wewnętrzne w Rosji" - dodał.
Gaz łupkowy może zmienić także pozycję międzynarodową Chin - szacunki dotyczące potencjalnych jego zasobów przekraczają tam wielkość złóż w USA, są również większe niż konwencjonalne złoża w Rosji. Chiński rząd inwestuje w firmy poszukujące ten surowiec - by wzmocnić swoją pozycję w negocjacjach gazowych – podkreślił Umbach.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.