Jak wynika z danych niezależnej brytyjskiej firmy audytorskiej Gaffney, Cline and Associates, Turkmenistan posiada drugie co do wielkości na świecie złoża gazu ziemnego. Zasoby jednego ze złóż, Południowego Jolotanu, wynoszą 21,2 bln m3, a drugiego - Jaszlar - 5 bln m3. Dzięki potężnym zasobom kraj może stać się wielkim dostawcą gazu dla m.in. Europy i Chin.
Z badań wynika, że złoża Południowego Jolotanu mogą okazać się jeszcze większe, niż szacowane obecnie 21,2 bln m3. Drugie, mniejsze złoże - Jaszlar - ocenia się na 5 bln m3. Nadal największym złożem gazu ziemnego na świecie jest Południowy Pars znajdujący się pod dnem Zatoki Perskiej, należący do Iranu i Kataru.
Zdaniem brytyjskiej firmy audytorskiej eksploatacja gazu z Południowego Jolotanu może rozpocząć się za trzy lata, a Turkmenistan może stać się wielkim dostawcą surowca m.in. do Europy i Chin.
Obecnie kraj ten sprzedaje gaz do Chin, Rosji i Iranu, chce również rozpocząć eksport do Afganistanu, Pakistanu i Indii.
Władze Turkmenistanu liczą, że łączna produkcja gazu do 2030 r. wyniesie 230 mld m3 rocznie, z czego eksportować będzie 180 mld m3.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.