Międzynarodowa Agencja Energetyczna MAE ogłosiła 12 listopada swoją najnowszą prognozę długoterminową dotyczącą paliw i rynku energii. Agencja prognozuje zmniejszającą się zależność USA od pierwotnych nośników energii oraz wskazuje na wagę efektywności wykorzystania energii. Stany Zjednoczone, które obecnie importują około 20 proc. całkowitego krajowego zapotrzebowania na energię, staną się samowystarczalne, co będzie zdarzeniem bez precedensu.
Zmienia się globalna mapa energetyczna, co może mieć poważne konsekwencje dla rynków energetycznych i handlu. Bezpośrednim powodem takiego stanu rzeczy jest silny wzrost produkcji ropy i gazu ziemnego w Ameryce Północnej, a dalsze zmiany mogą być spowodowane odejściem od energetyki jądrowej w niektórych państwach, dalszym szybkim rozwojem technologii wiatrowych i solarnych oraz coraz większą produkcją gazu ziemnego ze złóż niekonwencjonalnych w skali globalnej.
Światowy popyt na energię rośnie o ponad jedną trzecią w okresie do 2035 r. w Scenariuszu Nowych Polityk, a na Chiny, Indie i Bliski Wschód przypada 60% tego wzrostu. Popyt na energię w krajach OECD nieznacznie wzrasta, ale zarazem widoczne jest wyraźne odejście od ropy, węgla a w niektórych państwach od energii jądrowej w kierunku gazu ziemnego i Odnawialnych Źródeł Energii (OZE).
Pomimo wzrostu udziału niskoemisyjnych źródeł energii, światowy bilans energetyczny pozostaje zdominowany przez paliwa kopalne wspierane subsydiami. Osiągnęły one poziom 523 mld USD w 2011 r. Jest to sześciokrotnie więcej niż wyniosły subsydia dla sektora OZE. Subsydia są najbardziej rozpowszechnione na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej.
Niedawne rozbudzenie produkcji węglowodorów w USA, spowodowane zastosowaniem technologii wydobywczych pozwalających uwolnić ropę zaciśniętą i gaz ziemny z pokładów łupkowych wzmaga aktywność gospodarczą, dając przemysłowi dodatkową przewagę konkurencyjną w postaci tańszej energii elektrycznej i gazu ziemnego. Analitycy MAE przewidują, że około 2020 r. USA mogą stać staną się największym światowym producentem ropy naftowej, a Ameryka Północna eksporterem ropy naftowej netto.
Wzrost konsumpcji ropy naftowej w gospodarkach rozwijających się, zwłaszcza Chinach, Indiach i na Bliskim Wschodzie, jest większy niż oszczędności wynikające z ograniczenia popytu w państwach OECD, co stale podnosi zużycie ropy w Scenariuszu Nowych Polityk. Popyt na ropę osiąga poziom 99,7 mln baryłek dziennie w 2035 r. Sektor transportu już teraz odpowiada za przeszło połowę światowej konsumpcji ropy i ten udział rośnie, ponieważ podwaja się liczba samochodów – do 1,7 miliarda. Popyt na transport drogowy szybko się zwiększa.
Irak jest krajem, który w największym stopniu może przyczynić się do wzrostu światowej podaży ropy naftowej. Według prognoz MAE produkcja ropy w Iraku przekracza 6 mln baryłek dziennie w 2020 r. i rośnie do ponad 8 mln w 2035. Irak staje się kluczowym dostawcą dla szybko rosnących rynków azjatyckich, w szczególności Chin, a także drugim co do wielkości eksporterem ropy na świecie do 2030 r., wyprzedzając Rosję.
Gaz ziemny jest jedynym paliwem kopalnym, na który popyt światowy rośnie w każdym z energetycznych scenariuszy. Prawdopodobny jest silny wzrost popytu w Chinach, Indiach i na Bliskim Wschodzie. Konsumpcja w Chinach wzrośnie w ciągu ćwierćwiecza czterokrotnie osiągając poziom ponad 500 mld metrów sześciennych rocznie. W USA niskie ceny i duża podaż gazu powodują, iż gaz stanie się najważniejszym paliwem w mikście energetycznym, wyprzedzając ropę około 2030 r. Gaz ze źródeł niekonwencjonalnych pokrywa niemal połowę wzrostu światowej produkcji gazu do 2035 r. Najbardziej przyczynią się do tego Chiny, USA i Australia.
Węgiel odpowiadał za zaspokojenie niemal połowy wzrostu globalnego zapotrzebowania na energię w ostatniej dekadzie, rosnąc szybciej niż energia ze źródeł odnawialnych. Jak to będzie wyglądało w przyszłości zależeć będzie od zachowania się głównych jego konsumentów. Obrót węglem będzie zwiększał się do roku 2020, kiedy to Indie zostaną największym importerem netto węgla na świecie i drugim jego konsumentem. , ale spadający import węgla do Chin ustabilizuje rynek.
Spośród nowych mocy zbudowanych do 2035 r., około jedna trzecia jest potrzebna do zastąpienia instalacji, które są wycofywane. Połowa wszystkich nowych mocy jest oparta o OZE, jakkolwiek węgiel pozostanie wiodącym światowym paliwem dla wytwarzania energii elektrycznej. Wzrost popytu na energię elektryczną w Chinach w okresie do 2035 r. jest wyższy niż łączne aktualne zużycie energii USA i w Japonii. Średnie światowe ceny energii elektrycznej wzrosną realnie o 15% do 2035 r., co jest napędzane wzrostem kosztów paliw, przejściem na bardziej kapitałochłonne moce wytwórcze, dotowaniem odnawialnych źródeł energii i cen CO2 w niektórych krajach. Obserwowane będzie znaczące regionalne zróżnicowanie cen; najwyższe ceny utrzymają się w Europie i Japonii i będą znacząco wyższe niż w USA i Chinach.
Przewidywana rola energii jądrowej została zmniejszona w następstwie awarii w elektrowni jądrowej Fukushima Daiichi. Francja i Japonia w ostatnim czasie dołączyły do krajów, które mają w planie ograniczenie zużycia energii jądrowej, a konkurencyjność tego rodzaju energii w USA i Kanadzie została zagrożona przez relatywnie tani gaz ziemny. Prognozy MAE dla wzrostu mocy zainstalowanej energii jądrowej są niższe niż w poprzednich raportach. Odchodzenie od energii jądrowej może mieć znaczący wpływ na wydatki krajów na import paliw kopalnych, ceny energii elektrycznej i wysiłek potrzebny do osiągania celów klimatycznych.
Przed 2035 rokiem odnawialne źródła będą odpowiedzialne za prawie jedną trzecią łącznej produkcji energii. Źródła energii odnawialnej staną się drugim największym na świecie źródłem wytwarzania elektryczności przed 2015 r. (około połowy udziału węgla) a przed 2035 r. zbliżą się one do pozycji węgla, jako podstawowe źródło produkcji energii elektrycznej. Zużycie biomasy w sektorze energii i paliw wzrośnie do 2035 roku czterokrotnie. Gwałtowny wzrost odnawialnej energii jest wspierany po części przez spadające koszty technologii, wzrastające ceny paliw kopalnych i dwutlenku węgla, ale głównie przez dalsze ich subsydiowanie.
Więcej o raporcie można przeczytać na stronie: http://www.worldenergyoutlook.org
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.