Dane rosyjskiego Ministerstwa ds. Energii wskazują, że w 2011 r. Gazprom wydobył 513 mld m3 surowca, zaś inne firmy - 157 mld m3 gazu. Ponad połowę zużywanego w Rosji gazu przeznacza się na produkcję energii elektrycznej i ciepła. Jednak w ciągu ostatnich miesięcy monopolistyczna pozycja Gazpromu została w tym sektorze poważnie osłabiona. Jest to efekt nowych kontraktów dużych przedsiębiorstw energetycznych.

Przykładowo jesienią 2012 r. państwowy koncern energetyczny Inter RAO podpisał umowę z Rosneftem na dostawy 875 mld m3 gazu w latach 2016-2040. Z kolei spółka OGK-1, która produkuje energię elektryczną, odbiera gaz od Novateku. Ponadto nowe długoterminowe umowy na dostawy gazu zawarły z Novatekiem, Rosneftem czy Lukoilem działające w Rosji firmy zagraniczne: EON-Rossiya (OGK-4), Fortum.

Gazprom przestaje więc być monopolistą na rodzimym rynku.„Pozycja Gazpromu jako quasi-monopolistycznego dostawcy gazu w sektorze energetycznym dobiegła końca i koncern będzie musiał konkurować o klientów z Novatekiem i Rosneftem, a w przyszłości także innymi dostawcami gazu dla sektora energetycznego” - napisał autor raportu.