“Gaz łupkowy oraz efekty demokratyzacji energii, czyli bardziej rozproszonego rozłożenia zasobów na poziomie globalnym i ich większej płynności, będą odgrywały długofalowo większą rolę niż zakłada to Komisja Europejska w Energetycznej Mapie Drogowej 2050. 

Wobec nadal istniejącego zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego UE, zwłaszcza gazowego, należy wprowadzić koordynację zakupów energii spoza Unii i rozważyć możliwość wspólnych zakupów, dla uniknięcia bycia rozgrywanym przez monopolistycznych dostawców z państw trzecich. Zawyżone ceny importowanych źródeł energii pogłębiają kryzys gospodarczy i bezrobocie w Unii.

Słabością strategii energetycznej UE, zaprezentowanej przez Komisję Europejską, jest również zbudowanie jej na założeniu o osiągnięciu globalnego porozumienia klimatycznego na warunkach unijnych. Jest to założenie nadmiernie optymistyczne, jeśli nie nierealistyczne. Potrzebny jest alternatywny scenariusz na wypadek, jeśli rezultat negocjacji byłby odmienny od zakładanego, tak aby nie narazić na szwank bezpieczeństwa energetycznego i konkurencyjności Unii Europejskiej. Jest to szczególnie ważne, ponieważ koszty i zagrożenia wynikające z unilateralnej polityki klimatycznej UE są nierównomiernie rozłożone w ramach Unii. Dlatego też niefortunne jest, że w przyjętym przez Parlament Europejski stanowisku nt. Energetycznej Mapy Drogowej 2050 znalazł się zapis wspierający pomysł tzw. „backloadingu”, czyli administracyjnego podwyższania cen zezwoleń emisji CO2.

Co więcej, oparcie rozwoju europejskiej polityki energetycznej w tak wysokim stopniu na odnawialnych źródłach energii i realizowanie postulatu samowystarczalności energetycznej, tak jak to proponuje w swoim dokumencie Komisja, niesie ze sobą dodatkowe zagrożenie, że zmniejszy się determinacja w dążeniu do dywersyfikacji zewnętrznych źródeł energii. Rodzić to może z kolei pokusę zaniechania inwestycji infrastrukturalnych”.

Energetyczna Mapa Drogowa 2050 przedstawiona przez Komisję Europejską w 2011 r. ustala ramy unijnej polityki energetycznej oraz harmonogram przekształcenia gospodarki UE do 2050 r. w gospodarkę niskoemisyjną. Przyjęty dzisiaj w Parlamencie Europejskim raport jest oceną tych planów.Wystąpienie posła Saryusz-Wolskiego w debacie o Mapie Drogowej 2050 w dziedzinie energii podczas marcowej sesji plenarnej w Strasburgu - zobacz

Problematyką europejskiej polityki energetycznej poseł Jacek Saryusz-Wolski zajmuje się od wielu lat, między innymi jako sprawozdawca pionierskiego raporty Parlamentu Europejskiego "Wspólna europejska polityka zagraniczna w dziedzinie energii" z 2007, rozporządzenia Nr 994/2010 dot. bezpieczeństwa dostaw gazu do UE z 2010 r. oraz stanowiska Parlamentu Europejskiego ws. Komunikatu Komisji z 2011 r. w sprawie bezpieczeństwa dostaw energii i międzynarodowej współpracy energetycznej.