Na zakończenie Forum Energetycznego Energetycznego Sopocie odbyła się debata poświęcona gospodarce UE w kontekście polityki klimatycznej. Według uczestników dyskusji, obecne podejście do polityki klimatyczno-energetycznej powoduje m.in. spadek PKB i zatrudnienia w UE.

Polityka klimatyczna Unii odstrasza inwestorów

Odwołując się polityki gospodarczej USA, wiceminister środowiska i pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej Marcin Korolec zaznaczył potrzebę zmiany podejścia do polityki klimatycznej w Polsce na bardziej rozwojową. Politycy obawiają się, że firmy skusi bardziej inwestowanie za oceanem, gdzie ceny energii są od lat stabilne. Dla tych firm decyzje dotyczące inwestowania mają podłoże czysto ekonomiczne, dlatego w przypadku niskiej rentowności mogą one zrezygnować z działań inwestycyjnych w Polsce.
Uczestnicy dyskusji narzekali przede wszystkim, że polityka klimatyczna UE jest zbyt surowa w porównaniu do rzeczywistej emisji CO2 przez kraje członkowskie. Takie podejście ogranicza konkurencyjność na rynku. Cele ekologiczne powinny być osiągane w UE bardziej racjonalnie.

Zmiany w polityce klimatycznej po 2020 r.

Jak się okazało, Parlament Europejski szykuje zmianę stanowiska w zakresie polityki klimatycznej po 2020 r. Eurodeputowany Konrad Szymański poinformował, że jedna z propozycji PE mówi, iż UE wyznaczy sobie jeden cel w zakresie redukcji emisji CO2, a państwa członkowskie same zadecydują, w jaki sposób osiągnąć dany poziom redukcji. Ocenił, że obecna polityka 3x20 nie przyniosła nic dobrego.

Inny kraj członkowski - inna polityka klimatyczna

Kolejnym postulatem uczestników dyskusji była potrzeba zróżnicowania nowej polityki energetycznej dla poszczególnych krajów UE, bowiem negatywne skutki polityki klimatycznej są szczególnie dotkliwe dla Polski.

Przez politykę Unii wzrastają ceny energii dla gospodarstw domowych

Raport przygotowany w 2013 r. przez spółkę EnergSys mówi wyraźnie, że unijna polityka klimatyczna powoduje wzrost kosztów energii dla gospodarstw domowych w UE. Nie powoduje też zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych w skali globalnej, ale widać, że kraje realizujące te  politykę odnotowują spadek dobrobytu.

3x20

Przypomnijmy, że porozumienie 3x20 nakazuje państwom członkowskim osiągnięcie w 2020 r. trzech założeń - redukcji o 20% emisji CO2, zwiększenia o 20% efektywności energetycznej i 20% udziału energii uzyskanej z odnawialnych źródeł w całej produkcji energii.

Zobacz też: Wnioski z VIII Forum Energetycznego w Sopocie