Z opracowanego przez Komisję Europejską raportu na temat gazu wynika, że średnio przemysł w Unii Europejskiej 2012 r. płacił czterokrotnie więcej za paliwo niż w Stanach Zjednoczonych. W przypadku gospodarstw domowych opłata była wyższa 2,5-krotnie. Jednym z celów wspomnianego raportu była ocena wpływu wydobycia gazu z pokładów łupkowych na cenę paliwa w USA. Jakkolwiek wyraźnie widoczne są korzyści, KE ostrożnie podchodzi go wydobycia go w krajach UE.
Fot. z archiwum PGNiG S.A.
Tańszy niż w UE gaz jest też w Kanadzie, Rosji, Chinach, Turcji i na Ukrainie
Na podstawie badań obejmujących rok 2012 wykazano, że podobne ceny jak w USA za gaz obowiązywały w Kanadzie i Rosji. Ustalono też, że w 10 krajach unijnych, w których ceny dla przemysłu były najniższe, płacono za paliwo podobne stawki do tych obowiązujących w Chinach, Turcji i na Ukrainie. Więcej niż wskazuje na to średnia europejska natomiast płacono za gaz w Brazylii i Japonii.
W 2012 r. w odpowiednio 10 i 14 krajach unijnych ceny za gaz były niższe dla przemysłu i gospodarstw domowych.
Zdaniem komisarzy unijnych liberalizacja na rynku energii wpłynie znacząco na konkurencyjność i ustalanie niższych cen za energię. Szansy na stabilizację upatrują w regulacjach dot. środowiska i klimatu oraz zmniejszenia emisji CO2.
Pokłady w łupkach i inwestycje w OZE wpływają na obniżenie cen paliw w USA
Zdecydowany wpływ na niższe cen gazu w Stanach Zjednoczonych ma tzw. rewolucja łupkowa i wzrost produkcji z pokładów łupkowych. Zdaniem Amerykanów Europa też stoi przed szansą wydobywania dużych ilości takiego paliwa. Agencja Informacji Energetycznej oszacowała unijne zasoby gazu łupkowego na około 13,3 bln m3. Jeśli chodzi o gaz konwencjonalny, to zasoby w 2011 r. określono na około 4 bln m.
Jednak znajdujące się w Europie zasoby gazu łupkowego są zdecydowanie bardziej rozproszone w porównaniu z amerykańskimi. Jako obszary najbardziej perspektywiczne wskazuje się Francję i Polskę. Rozproszenie źródeł gazu może wpłynąć na mniejszy stopień wydobycia.
Import gazu z USA do Europy zagrożeniem dla produkcji paliwa z rodzimych źródeł?
Równocześnie rośnie znaczenie importu gazu z USA do Europy, którego ceny są stosunkowo niskie w porównaniu z cenami europejskimi. Wzrost eksportu ze Stanów Zjednoczonych może się przyczynić do zmniejszenia nakładów finansowych na kosztowne wydobycie z mniejszych rodzimych źródeł.
W czasie, kiedy zależność USA od dostawców zewnętrznych w zakresie potrzeb energetycznych spada, kraje unijne importują więcej takich zasobów. Na sytuację w USA zdecydowany wpływ ma rozwój wydobycia paliw ze struktur łupkowych i inwestowanie w odnawialne źródła energii.
Publikacja pełnego raportu ma mieć miejsce 22 stycznia. Wówczas też zostanie zaprezentowany projekt polityki energetycznej i klimatycznej UE do 2030 r. oraz wytyczne dla wydobycia gazu łupkowego w UE.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.