Około 1 mln m3 paliw mniej zużyto w 2013 r. w stosunku do konsumpcji w roku poprzednim. Zdaniem POPiHN, poza szarą strefą i nieprawidłowościami podatkowymi, przede wszystkim na ten wynik wpłynęło ograniczenie popytu na olej napędowy (6%). Kupiono też mniej benzyn silnikowych (o 2%) i mniej lekkiego oleju opałowego (o 10%).

W 2013 r. w Polsce zużyto 25 mln m3 paliw ciekłych

Co więcej, gdyby nie 10% wzrost konsumpcji paliwa lotniczego oraz stabilizację rynku autogazu, wyniki byłyby jeszcze gorsze. Ponadto powodem słabych wyników sprzedaży paliw w ubiegłym roku było mniejsze zapotrzebowanie konsumentów w związku z łagodną zimą.

W sumie w 2013 r. w Polsce zużyto 25 mln m3 paliw ciekłych, a w tym: 13,5 mln m3 oleju napędowego. Przerób ropy naftowej kształtował się na poziomie 24 mln ton (spadek o 4%).

Paliwa można było kupować w ponad 6,7 tys. stacji zlokalizowanych w całej Polsce. 3,6 tys. takich punktów należy do koncernów krajowych lub zagranicznych. Te kontynuowały działalność w zakresie pozyskiwania nowych obiektów na zasadzie franczyzy. Powstawały też nowe obiekty przy nowych drogach i autostradach.

Olej napędowy droższy od benzyny 95

Pierwszy raz w historii średnie roczne ceny detaliczne oleju napędowego sprzedawano po wyższych cenach niż benzynę 95. Zdaniem ekspertów taka tendencja będzie się utrzymywać.  Występujące w 2013 r. obniżki cen paliw wynikały ze stabilizacji notowań na międzynarodowych giełdach oraz z umocnienia się wartości złotego w stosunku do dolara amerykańskiego.