”Miejmy nadzieję, że wprowadzone zmiany będą zachęcać do inwestycji w branży gazu łupkowego w Polsce poprzez zapewnienie stabilnego środowiska regulacyjnego dla inwestorów i doprowadzą do rozwoju działalności gospodarczej, która umożliwi rozwiązanie palących kwestii dostaw energii w Polsce” – powiedział Marcus Pepperell, rzecznik prasowy Shale Gas Europe.
Fot. PGNiG S.A.
Dziś odbywa się w sejmie ostatnie głosowanie w sprawie wprowadzenia istotnych zmian w istniejącym od 2011 r. Prawie geologicznym i górniczym. Te długo oczekiwane zmiany mają na celu doprecyzowanie i uproszczenie procedur licencyjnych i oferują większe bezpieczeństwo dla inwestorów.
Brak przejrzystości dotyczącej obowiązujących zasad i procedur administracyjnych są wymieniane jako główne przyczyny braku możliwości bardziej dynamicznego rozwoju przemysłu gazu łupkowego w Polsce. Dla zachęcenia inwestorów na najbliższe miesiące zaplanowane jest wprowadzenie kolejnych zmian w ustawie o specjalnym podatku węglowodorowym.
Zgodnie z polskim prawodawstwem ostateczne zatwierdzenie zmian przez prezydenta powinno nastąpić w ciągu 21 dni od ich zatwierdzenia przez sejm. Wejście w życie nowych przepisów przewidziane jest na 1 stycznia 2015 r.
„Polska jest bardzo uzależniona od rodzimego przemysłu węglowego, który stanowi 56% jej miksu energetycznego. Ponadto importuje 80% gazu z zagranicy, co stanowi kolejne 13% energii. Opracowanie rentownego przemysłu gazu łupkowego, umożliwiającego niższą produkcję energii z węgla w ramach gospodarki zrównoważonej ekologicznie, jest szansą dla Polski, jej społeczeństwa i konkurencyjności przemysłu” – powiedział Pepperell. I dodał: „Miejmy nadzieję, że planowane zmiany będą zachęcać do inwestycji w branży gazu łupkowego w Polsce poprzez zapewnienie stabilnego środowiska regulacyjnego dla inwestorów i doprowadzą do rozwoju prawdziwej branży handlowej, zdolnej do zaspokajania pilnych kwestii dostaw energii w Polsce. Po głosowaniu w Danii w zeszłym tygodniu, jest to kolejny przykład państwa członkowskiego, prezentującego bardziej pragmatyczne podejście do potrzeb energetycznych Europy, w której gaz łupkowy może być częścią szerszego, bardziej zróżnicowanego rozwiązania przyszłych potrzeb energetycznych”.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.