Jak podkreślono w raporcie Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej, w Polsce nie jest realizowana polityka surowcowa.
Fot. inzynieria.com
Wspomniany raport został przedstawiony na konferencji prasowej przez prof. Jerzego Hausnera. Podkreślił on, że Polska „przespała kilkanaście lat boomu surowcowego”. Właśnie konsekwencją tych zaniedbań jest np. obecna niekorzystna sytuacja w sektorze górnictwa węgla kamiennego.
Prof. Hausner ostrzegał, że konsekwencje zaniedbań w zakresie polityki surowcowej powodują, iż Polska znajduje się w bardzo niekorzystnej sytuacji. Przełoży się to na spadek konkurencyjności, jeśli chodzi o naszą bazę wytwórczą. Zauważył również, że znacząco zmniejszają się w naszym kraju możliwości wprowadzania najnowocześniejszych technologii, co w efekcie doprowadzi do osłabienia bezpieczeństwa gospodarczego Polski.
Dr Janusz Steinhoff dodał, że dokument łączący politykę surowcową z polityką energetyczną musi w Polsce powstać. Trzeba też ustabilizować prawo związane z pozyskiwaniem surowców. Zaznaczył, że obserwowana zmienność prawa geologicznego i górniczego utrudnia podejmowanie działań przez inwestorów. Z perspektywy firm działających w branży poszukiwania i wydobywania surowców mineralnych bardzo ważna jest odpowiedzialna, przewidywalna i długofalowa polityka fiskalna.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.