Inspekcja Handlowa przeprowadziła kontrolę jakości paliwa na stacjach i w hurtowniach. Pod lupę trafiło 2005 losowo wybranych punktów sprzedaży.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podaje, że kontrolerzy mieli zastrzeżenia w stosunku do 5,2% zbadanych próbek paliw ciekłych. Lepszą jakością charakteryzuje się gaz skroplony – zastrzeżenia wzbudziło 3% próbek.
Wśród najczęstszych uchybień wskazano m.in. zaniżoną temperaturę zapłonu i niewłaściwą odporność na utlenianie w przypadku oleju napędowego. Jeśli chodzi o gaz skroplony, to zwrócono uwagę na zawyżoną zawartość siarki.
Co grozi sprzedawcom paliw za nieuczciwość?
Stwierdzone uchybienia wynikają z nieuczciwości sprzedawców, dlatego teraz zajmie się nimi prokuratura. Wprowadzenie do obrotu paliw niespełniających parametrów jakościowych zagrożone jest karą pozbawienia wolności lub karą pieniężną do 500 tys. zł. W wyjątkowych sytuacjach wysokość kary może wzrosnąć do 1 mln zł.
Gdzie jest najgorsze paliwo?
Wyniki kontroli wskazują na to, że statystycznie jakość oleju napędowego najgorsza była w woj. łódzkim, a benzyny w woj. podlaskim.
Na Opolszczyźnie nie stwierdzono żadnych nieprawidłowość w badanych punktach.
UOKiK publikuje na swoich stronach internetowych wyniki kontroli stacji i hurtowni paliw

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.