Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała raport dotyczący zanieczyszczenia powietrza na świecie. Wynika z niego, że najbardziej zanieczyszczone miasta Europy znajdują się w naszym kraju.
Fot. Pixabay
Jak wynika z raportu WHO, 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej leży w naszym kraju.
Najgorsze powietrze jest w Polsce oraz Bułgarii
Na czele listy znalazł się Żywiec, a w pierwszej dziesiątce jest jeszcze sześć innych polskich miast (Pszczyna, Rybnik, Wodzisław Śląski, Opoczno, Sucha Beskidzka i Godów). Aż 23 pierwsze miejsca zajmują miasta z Polski (18) oraz z Bułgarii (5). Dopiero na pozycji 24. pojawiło się miasto z innego kraju - to włoska Soresina. Kraków znalazł się na miejscu 11.
Które miasta na świecie mają najbardziej zanieczyszczone powietrze?
Zdaniem WHO najgorsze powietrze na świecie mają miasta chińskie i indyjskie. Na pierwszym miejscu znalazło się miasto Zabol z Iranu, kolejne pozycje w pierwszej dziesiątce zajmują: Gwalijar i Allahabdad (Indie), Rijad i Al-Dżubajl (Arabia Saudyjska), Patna i Raipur (Indie), Bamenda (Kamerun) oraz Xingtai i Baoding (Chiny).
Pył zawieszony PM2,5 najbardziej szkodliwy dla zdrowia
Przy przygotowywaniu zestawienia WHO brała pod uwagę poziom pyłu zawieszonego PM2,5, który należy do najbardziej szkodliwego dla zdrowia człowieka spośród innych zanieczyszczeń atmosferycznych. Pył ten ma średnicę 2,5 mikrometrów. Jak podkreśla WHO, długotrwałe narażenie na jego działanie skutkuje skróceniem średniej długości życia, a krótkotrwała ekspozycja na wysokie stężenia pyłu PM2,5 powoduje wzrost liczby zgonów z powodu chorób układu oddechowego i krążenia oraz wzrost ryzyka nagłych przypadków wymagających hospitalizacji (np. ostra reakcja układu oddechowego, osłabienie czynności płuc, itp.). Razem z pyłem PM10, czyli silnie rakotwórczym benzo(a)pirenem, a także trującymi związkami chemicznymi wchodzi w skład smogu.
Największe problemy w krajach rozwijających się
Jak wynika z danych WHO, rocznie z powodu stężenia pyłu i spalin w powietrzu umierają na świecie ponad 3 mln ludzi. 80% mieszkańców dużych aglomeracji narażonych jest na skutki zanieczyszczenia powietrza i wskutek tego zapada na rozmaite schorzenia, takie jak np. udar mózgu, zawał serca oraz rak płuc. Granice dopuszczalnego zapylenia powietrza przekraczane są najczęściej w krajach rozwijających się. Niemal wszystkie spośród ujętych w badaniach miast o liczbie mieszkańców powyżej 100 tys. w krajach rozwijających się nie spełniały norm czystości powietrza. Winny jest człowiek – wśród najważniejszych przyczyn smogu wymienia się: elektrownie węglowe, nasilający się ruch samochodowy czy ogrzewanie domów węglem i drewnem.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.