W trakcie odbywającego się w Krynicy-Zdroju XXVI Forum Ekonomicznego odbyła się dyskusja pt. "Polskie firmy w obliczu dynamicznych zmian w światowej gospodarce". Podczas spotkania minister energii Krzysztof Tchórzewski chwalił działania firm w zakresie nowych inwestycji oraz dostosowania się do nowych wyzwań. Dodał, że konieczne jest stałe udoskonalanie i zmienianie także struktur organizacyjnych spółek, tak aby były elastyczne i zapewniały przedsiębiorstwom konkurencyjność. Zapowiedział też wzmocnienie rządowego wsparcia dla polskich firm inwestujących za granicą.

Lotos unowocześnia rafinerię

W trakcie dyskusji prezes Lotosu Robert Pietryszyn podał, że grupa inwestuje obecnie około 2,5 mld zł w program unowocześnienia rafinerii, dzięki któremu będzie bardziej efektywna. Dzięki temu z jednej baryłki surowca uzyskujemy lepszą marżowość i lepsze produkty, co przełoży się na wyniki - wyjaśnił. Podkreślił również, że bez ciągłej poprawy jakości i efektywności rozwój byłby niemożliwy. Powołał się tu na przykład zamykanych w ostatnim czasie europejskich rafinerii.

Podał, że obecnie 25% surowca wykorzystywanego w gdańskiej rafinerii Lotosu to surowce spoza kierunku rosyjskiego, a 30% przychodów całej grupy pochodzi z wydobycia gazu i ropy.

W tej branży albo idziesz do przodu albo umierasz. My chcemy iść do przodu - zakończył prezes.

GE: 100 mln USD rocznie na rozwój w Polsce

Podczas dyskusji głos zabrała także Beata Stelmach, prezes General Electric Poland, która poinformowała, że koncern rocznie wydaje w Polsce na badania i rozwój około 100 mln USD. Firma podjęła też decyzję o dofinansowaniu kwotą 200 mln zł polskich fabryk produkujących generatory i turbiny. Urządzenia te są wykorzystywane m.in. przy budowie nowych bloków energetycznych w elektrowni Opole.