Statoil pod tym względem już jest liderem - emisja CO2 z produkcji ropy i gazu są w jego przypadku niższe niż branżowa średnia. Wraz z mapą, firma wprowadza propozycję redukcji o dalsze 20% do 2030 r.

W nadchodzących dziesięcioleciach świat będzie potrzebował niezawodnego dostępu do ropy i gazu w przystępnych cenach. Jednocześnie musi znacząco zredukować emisję gazów cieplarnianych. Wierzymy, że możliwość produkcji ropy i gazu przy niższej emisji i jednoczesnym wzroście ekonomicznym źródeł odnawialnych da nam przewagę względem konkurencji i zapewni atrakcyjne możliwości biznesowe, kiedy wszyscy przestawią się na gospodarkę niskoemisyjną - mówi Eldar Sætre, prezes i CEO firmy Statoil.

O 5 mln ton CO2 mniej 

Jednym z celów będzie redukcja gazów cieplarnianych we własnej produkcji - o 3 mln ton CO2 rocznie w porównaniu do roku 2017. Firma ma już 1,2 mln tony tzw. oszczędności w emisji CO2 z norweskiego szelfu kontynentalnego - dotarła do tego punktu dwa lata przed czasem, uzyskując wynik redukcji emisji o 50% wyższy niż wynikałoby to z celów ustalonych przez norweską branżę naftową w 2008 r. Zgromadzone oszczędności, w połączeniu z efektami pozostałych działań, dadzą około 5 mln ton zredukowanej emisji CO2. To wynik porównywalny z ilością dwutlenku węgla emitowanego przez 2,5 mln samochodów - mniej więcej tyle jest ich w całej Norwegii.

Bjørn Otto Sverdrup, wiceprezes ds. zrównoważonego rozwoju, komentuje: Statoil dostarcza energię do milionów ludzi każdego dnia, dlatego chcemy włączyć się w redukcję emisji gazów cieplarnianych. Ta mapa pokazuje ambicję, z jaką włączyliśmy troskę o klimat do naszej strategii i procesu podejmowania decyzji. Jest to także zaproszenie do współpracy przy wizji kształtowania przyszłości energii dla naszych pracowników, dostawców, przedstawicieli rządów

Jakie działania podejmie Statoil?

Główne działania, które znalazły się na mapie klimatycznej firmy, obejmują: budowę portfela w oparciu o wysokowartościowe i niskoemisyjne ropę i gaz, redukcję emisji CO2 o 3 mln ton rocznie (w stosunku do 2017), eliminację rutynowego spalania do 2030 r., przeznaczenie do 25% funduszy na badania nowych rozwiązań energetycznych i efektywność energetyczną do 2020 r. (w tym wychwytywanie i magazynowanie dwutlenku węgla czy inwestycje wiatrowe), zainwestowanie 200 mln USD w New Energy Ventures oraz partnerstwo w funduszu OGCI Climate Investment Funds.

Statoil zainwestował już 2,3 mld USD w morskie farmy wiatrowe, a energia wiatrowa dostarczana przez tę firmę trafia już do 1 mln domów w Europie.