Wykazywana liczba stacji paliw uległa zwiększeniu w stosunku do 2015 r. ze względu na nowe inwestycje, ale też ze względu na fakt zidentyfikowania większej liczby stacji, o których POPiHN dotychczas nie wiedziała lub nie była pewna ich funkcjonowania. Wciąż w kraju brak jest oficjalnej bazy danych zawierającej informacje o funkcjonującej w Polsce infrastrukturze paliwowej. Stąd podawana liczba stacji paliw jest określana wciąż jako orientacyjna. Firmy członkowskie POPiHN (koncerny krajowe i zagraniczne) obsługiwały 3720 stacji, a około 3,1 tys. obiektów pozostawało w rękach operatorów niezależnych, w tym w ramach sieci hipermarketów pracowały 183 stacje.

Koncerny krajowe i międzynarodowe powiększyły sieć swoich stacji o nowe obiekty, stosując formułę franczyzy lub budując nowe stacje – głównie przy drogach szybkiego ruchu i przy autostradach.

Liderem rynku stacji paliw pozostał PKN ORLEN, posiadając na koniec roku 1766 stacji. Grupa LOTOS kontynuowała program powiększania sieci i na koniec roku obsługiwała 487 stacji. Liczba stacji będących własnością koncernów międzynarodowych zwiększyła się docelowo o 20 i na koniec roku wyniosła 1467. O cztery wzrosła liczba stacji należących do sklepów wielkopowierzchniowych.

Liczba pozostałych stacji paliw wyniosła około 2900, z czego około 800 operowało pod logami sieci niezależnych. Przy krajowych autostradach wybudowano trzy nowe stacje paliw i tym samym liczba miejsc obsługi podróżnych - z możliwością zatankowania pojazdu - wzrosła do 81.

Przeczytaj także: Rynek paliw w Polsce w 2016 r. [raport]