7,9 mld euro, o 58 proc. więcej, niż wcześniej planowano, wyniesie szacunkowy koszt budowy Nabucco - wynika z oficjalnych szacunków budującego go konsorcjum.
Inwestycja stała się droższa głównie z powodu rosnących cen stali. Do powstania tego gazociągu potrzebne będzie 2 mln ton surowca. Tymczasem stal używana w takich konstrukcjach zdrożała w I kwartale nawet o 34 proc. - czytamy w "Parkiecie"
Gazociąg Nabucco jest budowany przez austriacki koncern OMV, węgierski MOL, niemiecki RWE, rumuński Transgaz, bułgarski Bulgargaz i turecki Botas przy wsparciu Unii Europejskiej. Przesyłany nim gaz z Azji Środkowej ma trafiać do Austrii - napisał "Parkiet".
Zwyżki cen stali na rynkach światowych stały się również przeszkodą na drodze do powstania Gazociągu Północnego. Pierwotnie planowano, że koszt jego budowy wyniesie około 5 mld euro. Tymczasem teraz mówi się, że wzrośnie co najmniej do 10 mld euro.
Gazociąg Nabucco jest budowany przez austriacki koncern OMV, węgierski MOL, niemiecki RWE, rumuński Transgaz, bułgarski Bulgargaz i turecki Botas przy wsparciu Unii Europejskiej. Przesyłany nim gaz z Azji Środkowej ma trafiać do Austrii - napisał "Parkiet".
Zwyżki cen stali na rynkach światowych stały się również przeszkodą na drodze do powstania Gazociągu Północnego. Pierwotnie planowano, że koszt jego budowy wyniesie około 5 mld euro. Tymczasem teraz mówi się, że wzrośnie co najmniej do 10 mld euro.

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Powiązane