W analizie brano pod uwagę gazociąg o długości około 562 km. Za jego pośrednictwem rocznie miałby się odbywać przesył do 2,3 mld m3 gazu. Koszty inwestycji oszacowano na ponad 470 mln EUR, a około 73% z nich miałaby zabezpieczyć Polska.

„Analizowany projekt – połączenie gazowe między Polską i Litwą – to inwestycja w infrastrukturę pomiędzy dwoma krajami, mająca jednak znaczenie w skali regionu. Z uwagi na zaangażowanie szerokiego kręgu interesariuszy oraz znaczną wartość inwestycji w skali regionalnego rynku gazowego, należy bardzo dokładnie i odpowiedzialnie przeanalizować optymalne rozwiązanie pozwalające na pełną integrację krajów bałtyckich z rynkiem gazowym UE. Wraz z polskim partnerem – firmą Gaz-SystemS.A. – będziemy kontynuować realizację tego projektu. Mam nadzieję, że zainteresowani interesariusze z krajów bałtyckich także wezmą w nim udział” – powiedział Viktoras Valentukevičius, Dyrektor Generalny AB Lietuvos Dujos.

„Uczyniliśmy ważny krok w kierunku przygotowania  gazociągu łączącego Polskę i Litwę, który ma na celu zintegrowanie sieci gazowej w tej części Europy. Wierzę, że Unia Europejska będzie wspierać ten wspólny, polsko-litewski, projekt. Dla krajów bałtyckich gazociąg Polska-Litwa może być strategicznym elementem infrastruktury gazowej zapewniającym dostęp do globalnego rynku gazu, między innymi poprzez budowany terminal do odbioru skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu” – powiedział Sławomir Śliwiński, Członek Zarządu Gaz-System S.A.

Studium wykonalności dla tego projektu zostanie opracowane na zlecenie polskiego Gaz-Systemu i litewskiego Lietuvos Dujos. Przetarg w tej sprawie będzie niebawem ogłoszony.

Budowa gazociągu jest możliwa tylko i wyłącznie wówczas, kiedy solidne wsparcie finansowe zapewni Unia Europejska. Bez tego żaden z krajów zaangażowanych nie może sobie pozwolić na tak duże wydatki.