17 czerwca premier Rosji Dmitrij Miedwiediew podpisał dekret, na mocy którego na Morzu Barentsa zbudowane zostaną cztery sztuczne wyspy. To właśnie na nich mają powstawać wielkogabarytowe morskie konstrukcje. Pomysł ten wpisuje się w znacznie większy projekt związany z eksploatacją jamalskich złóż gazowych.
LNG Jamal. Fot. Novatek
Budową sztucznych wysp ma się zająć spółka należąca do koncernu Novatek. W planowanym tam centrum produkcyjnym mają być produkowane m.in. urządzenia wykorzystywane w morskim przemyśle gazowym, łącznie z urządzeniami wykorzystywanymi do skraplania gazu ziemnego, platformy wiertnicze, elementy infrastruktury służącej do magazynowania i transportu gazu.
Realizacja projektu obejmującego zarówno budowę wysp, jak i zakładów produkcyjnych, ma się przyczynić do stworzenia około 10 tys. miejsc pracy. Na jednej z wysp centrum wytwórcze wielkogabarytowych konstrukcji ma powstać do 2020 r.
Za lokalizację sztucznych wysp przyjęto obszary znajdujące się niedaleko miejscowości Biełokamionka w obwodzie murmańskim.
Rosja chce mieć własny sprzęt wydobywczy
Jednym istotnych powodów, dla których Rosja inwestuje we własną produkcję sprzętu wykorzystywanego w branży paliwowej jest to, że obecnie do operowania na północy wykorzystuje sprzęt importowany ze Stanów Zjednoczonych, Norwegii i krajów zachodnioeuropejskich. Sankcje z 2014 r. nałożone na Rosję spowodowały, że wiele projektów Gazpromu i Rosnieftu zostało wstrzymanych, gdyż nie można kupować sprzętu np. do eksploatacji arktycznych złóż od tych firm, u których zaopatrywano się wcześniej.
Cel Rosji to zwiększenie eksportu gazu
Nowa infrastruktura ma się przyczynić do wzrostu produkcji gazu w postaci skroplonej LNG na Półwyspie Jamalskim i Półwyspie Gydańskim do 70 mln ton rocznie. M.in. na Półwyspie Gydańskim ma powstać zakład LNG. Będzie to drugi tego typu obiekt w regionie. Pierwszy powstaje w ramach projektu LNG Jamal i ma on zacząć działać w 2019 r. W planach jest też budowa 15 tankowców LNG do transportu paliwa.
Jak powiedział minister energetyki Rosji Aleksandr Novak, po tym, jak Yamal LNG zacznie funkcjonować w pełnym zakresie, eksport gazu z Rosji zwiększy się o 10%, a udział Rosji w globalnym rynku LNG wzrośnie do 8–9%.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.