Program na rzecz zwiększenia innowacyjności

Priorytetowy program Nowa Energia ma doprowadzić do podniesienia innowacyjności polskiej gospodarki poprzez wspieranie projektów w zakresie nowoczesnych technologii energetycznych. Środki dla beneficjentów ułatwią wdrażanie rozwiązań służących rozwojowi bezemisyjnej energetyki i bezemisyjnego przemysłu, a także koncepcji systemowych pozwalających na uzyskanie maksymalnej efektywności wytwarzania, zagospodarowania oraz wykorzystania energii.

Wstępna selekcja

Na podstawie tzw. fiszek projektowych, czyli wniosków o dofinansowanie w formie skróconej eksperci wskazali sześć projektów, opiewających na kwotę ponad 395 mln złotych dofinansowania. Potencjalni beneficjenci przedstawili propozycje innowacyjnych rozwiązań, opisy technologii oraz sposoby realizacji projektów (na tym etapie bez tabel finansowych i studium wykonalności). Wnioski składano od 18 marca do 31 maja 2021 r.

Do kolejnego etapu oceny zakwalifikowano proponowane rozwiązania dotyczące autobusów wodorowych, zakładu produkującego tego typu pojazdy, magazynów wodorowych, technologii produkcji wodoru z odpadów z tworzyw sztucznych, systemów tankowania czy produkcji wodoru.

Wstępnie wybrane projekty wodorowe

Wodór europejskim priorytetem

Przedsięwzięcia związane z produkcją, magazynowanie i wykorzystaniem czystego wodoru budzą coraz większe zainteresowanie. Surowiec jest przez Komisję Europejską uważany za kluczowy dla eliminacji paliw kopalnych z transportu, przemysłu i energetyki. Na dofinansowanie mogły liczyć projekty związane z technologiami wytwarzania bezemisyjnego wodoru z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii (OZE), takich jak słońce i wiatr, a także wykorzystania wodoru w transporcie drogowym, kolejowym lub wodnym czy dostosowania istniejącej infrastruktury do transportu wodoru. Oczekiwano także przedsięwzięć dotyczących budowy nowych instalacji do transportu i magazynowania tego pierwiastka, skraplania, transportu i przechowywania wodoru w postaci ciekłej, wielkoskalowego magazynowania wodoru z OZE, a także wykorzystania wodoru w przemyśle, np. w produkcji stali.

Przeczytaj także: Oman: największa na świecie instalacja do produkcji czystego wodoru