Rozbudowa terminalu LNG zwiększa możliwości dywersyfikacji źródeł i kierunków dostarczania gazu ziemnego. Po regazyfikacji jest on przesyłany siecią gazociągów po kraju i eksportowany poza granice. W 2015 r. obiekt mógł dostarczać 5 mld m3 błękitnego paliwa rocznie, a od 1 stycznia 2025 r. jest to już 8,3 mld m3. To prawie 50% krajowego zapotrzebowania na ten surowiec.

Inwestycję podzielono na dwa etapy. W pierwszym zwiększono parametry pracy istniejącej instalacji regazyfikacyjnej, m.in. w wyniku zamontowania dwóch kolejnych regazyfikatorów SCV (ang. Submerged Combustion Vaporiser) i ciągu pomiarowego. Efektem był wzrost zdolności przekształcania gazu skroplonego w lotny do 6,2 mld m3 od stycznia 2022 r.

Drugim etapem była budowa trzeciego zbiornika i drugiego nabrzeża do rozładunku, załadunku i bunkrowania LNG. Powstała też estakada przesyłowa łącząca instalacje nabrzeża z nowym zbiornikiem. Dzięki realizacji tych zadań poprawiła się elastyczność pracy terminalu LNG, zwiększyła możliwość odbioru większych ilości LNG i tankowania statków skroplonym gazem (bunkrowania). Moce regazyfikacyjne osiągnęły 8,3 mld m3 rocznie.

Inwestorem budowy części hydrotechnicznej nabrzeża był Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, a lądowej Gaz-System. Roboty prowadzono w czasie pandemii i agresji rosyjskiej na Ukrainę.

Przeczytaj także: Rekordowe przeładunki w gdańskim Naftoporcie