W ramach prac deregulacyjnych, rząd planuje zmianę przepisów dotyczących gazociągów bezpośrednich. Budowa takiej instalacji służącej do dostarczania biogazu, biogazu rolniczego i biometanu będzie łatwiejsza. Celem jest też przyspieszenie rozwoju tego segmentu odnawialnych źródeł energii w kraju.

Rada Ministrów przyjęła projekt poprawek do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw (nr druku 1130), przedłożony przez Minister Klimatu i Środowiska – czytamy w komunikacie.
Producenci biogazu i biometanu będą mogli wybudować gazociąg bezpośrednio do odbiorcy końcowego. Oznacza to, nie poniosą kosztów ani nie stracą czasu na przyłączenie do sieci gazowej.
Paliwa będzie można dostarczać z pominięciem pośrednictwa operatorów gazowych, szczególnie tam, gdzie budowa sieci gazowej jest trudna lub nieopłacalna.
Planowane rozwiązania
- Poszerzony został zakres zastosowania gazociągów bezpośrednich służących do dostarczania biogazu lub biogazu rolniczego o możliwość dostarczania biometanu,
- Wyłączone zostało badanie przesłanek przy wydawaniu przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki zgody na budowę gazociągu bezpośredniego dostarczającego biometan,
- Minister właściwy do spraw klimatu obejmie w rozporządzeniu dotyczącym parametrów jakościowych biogaz, biogaz rolniczy oraz biometan,
- Zawarte w projekcie ustawy przepisy prawa budowlanego uwzględniają jedynie biogaz i biogaz rolniczy. Po przyjęciu poprawek obejmą również biometan. Biogaz, biogaz rolniczy oraz biometan są paliwami łatwopalnymi, a więc konieczne jest objęcie ich przepisami techniczno-budowlanymi w celu zapewnienia odpowiedniego bezpieczeństwa.
Przeczytaj także: Wielkopolska. Ruszyło wydobycie gazu ziemnego z kolejnego złoża

Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.