Po wyborze przez Gaz-System turecko-polskiego konsorcjum na wykonawcę nabrzeża i gazociągu podmorskiego dla projektu FSRU, czyli pływającego terminalu gazu skroplonego, pojawiły się głosy krytyki dotyczące kontraktu z firmą spoza Unii Europejskiej. Spółka twierdzi, że części wodną i lądową wybudują przede wszystkim polskie firmy.

Operator gazowych sieci przesyłowych uznał za zakończone postępowanie przetargowe na wybór wykonawców części morskiej FSRU w Zatoce Gdańskiej. Potwierdzona została prawidłowość zawarcia umowy z polsko-tureckim konsorcjum. Dodał, że etap działań związanych z wyborem wykonawcy części morskiej FSRU został zakończony, a inni uczestnicy mieli możliwość składania odwołań.
Aktualnie prace w częściach lądowej i morskiej są realizowane bez zakłóceń. W tej drugiej 70% podwykonawców to firmy krajowe zgłoszone przez wybrane konsorcjum.
Postępowanie prowadzono w sposób niepubliczny, dlatego obowiązuje poufność informacji w zakresie postępowań odwoławczych i fakt związania umowami.
Już w 2024 r. spółka podpisała 28 umów na dostawy i usługi potrzebne do budowy 250 km gazociągów na lądzie. Wszystkie zawarto z polskimi producentami rur, wykonawcami usług budowlanych i nadzoru. Łączna wartość zamówień wynosi 1,8 mld zł.
W 2024 r. ponad 97% kontraktów otrzymały przedsiębiorstwa krajowe. Z 1526 umów (ponad 2,1 mld zł) tylko 42 na 331 mln zł zawarto z firmami zagranicznymi, głównie z państw Unii Europejskiej. To 2,7% zamówień. Wartościowo kwoty dla wykonawców spoza kraju to około 15% wszystkich umów. Z 30 największych pod tym względem przedsięwzięć (poza projektem FSRU) tylko dwie realizowane są przez wykonawców zagranicznych z Belgii i Holandii. Wynika to wyłącznie z braku krajowego potencjału realizacyjnego w segmencie specjalistycznej produkcji i usług – podsumowuje Gaz-System.
Przeczytaj także: Pierwszy w Polsce terminal pływający. Umowa na morską część budowy

Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.