• Gazociąg Goleniów–Lwówek ma wszystkie pozwolenia na budowę
  • Jest kluczową częścią projektu Baltic Pipe na lądzie
  • Licząca 191 km instalacja będzie przesyłać gaz ziemny z tego podmorskiego gazociągu z terminalu LNG

Gazociąg o długości łącznej 191 km będzie biegł wzdłuż istniejącego gazociągu Szczecin-Lwówek. Trasa przecina trzy województwa: zachodniopomorskie, lubuskie i wielkopolskie. W lubuskim zlokalizowana jest w gminach: Strzelce Krajeńskie, Zwierzyn, Santok, Deszczno, Skwierzyna, Przytoczna oraz Pszczew – informuje Gaz-System.

Gazociąg podzielono na dwa etapy realizacyjne. Pierwszy obejmuje odcinek Goleniów–Ciecierzyce o długości około 122 km, natomiast w drugim powstanie fragment z Ciecierzyc do Lwówka (69 km). Otrzymane pozwolenie dotyczy obu etapów.


Dzięki dobrej współpracy z wojewodami w pierwszych dwóch miesiącach tego roku uzyskaliśmy większość pozwoleń potrzebnych do rozpoczęcia prac budowlanych w części lądowej Baltic Pipe. Proces przetargowy na wykonawcę robót i nadzór inwestorski na tym odcinku jest na zaawansowanym etapie – powiedział Tomasz Stępień, prezes Gaz-Systemu.

Dzięki inwestycji do Polski będzie można odbierać zwiększony wolumen gazu ziemnego dostarczanego z gazociągu podmorskiego Baltic Pipe oraz terminalu LNG w Świnoujściu. A poprzez połączenie z gazowym Korytarzem Północ-Południe wzrosną możliwości przesyłu surowca do południowych regionów Polski.

Gaz-System to największy operator gazociągów przesyłowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Spółka, w latach 2015–2025, wybuduje 2 tys. km nowych gazociągów w zachodniej, południowej i wschodniej części Polski. 100% akcji spółki należy do Skarbu Państwa.

Przeczytaj także: Jest pierwszy gazociąg, który rozprowadzi gaz z Baltic Pipe