Partnerzy portalu

Można budować 83 km gazociągu łączącego Baltic Pipe siecią

Opublikowano: 26-03-2020 Źródło: Gaz-System
Autor Magdalena Januszek
Magdalena Januszek
inzynieria.com

Spółka Gaz-System poinformowała o uzyskaniu kolejnych trzech decyzji umożliwiających budowę gazociągu łączącego Baltic Pipe z Krajowym Systemem Przesyłowym: pozwolenia wojewody zachodniopomorskiego dotyczą odcinków gazociągów na trasie Niechorze–Płoty–Goleniów. Operator chce niezwłocznie przystąpić do prac budowlanych.


Są pozwolenia na budowę 83 km gazociągu łączącego Baltic Pipe siecią. Fot. Gaz-System Są pozwolenia na budowę 83 km gazociągu łączącego Baltic Pipe siecią. Fot. Gaz-System

Pierwsze z pozwoleń dotyczy 42-kilometrowego odcinka od Węzła Płoty do Tłoczni Goleniów, drugie odcinka o długości 36,5 km, prowadzącego z terminalu odbiorczego Konarzewo do węzła przesyłu gazu Płoty. Trzecia decyzja dotyczy 4,5-kilometrowego odcinka z Niechorza do terminalu w Konarzewie.

Budowane gazociągi będą miały średnice DN900 oraz DN1000. Spółka uzyskała także w tym roku pozwolenie na budowę wszystkich obiektów naziemnych na trasie tej inwestycji.

Do kompletu pozwoleń dotyczących budowy lądowej części gazociągu Baltic Pipe w Polsce brakuje jedynie decyzji na około 90 m gazociągu od „pierwszego suchego spawu” do Niechorza. Sprawna realizacja kolejnych etapów jest możliwa dzięki zaangażowaniu wojewody zachodniopomorskiego – powiedział Tomasz Stępień, prezes zarządu spółki.

Trasa projektowanego gazociągu łączącego gazociąg podmorski z Krajowym Systemem Przesyłowym zostanie poprowadzona następująco:

  • odcinek gazociągu DN900 od miejsca połączenia z gazociągiem podmorskim do zespołu zaworowego zlokalizowanego w Niechorzu wraz z zespołem zaworowym;
  • odcinek gazociągu DN900 od zespołu zaporowego Niechorze do terminalu w Konarzewie – gminy Rewal, Trzebiatów, Karnice;
  • odcinek gazociągu DN1000 od terminalu Konarzewo do węzła przesyłu gazu Płoty – gminy Karnice, Trzebiatów, Gryfice, Płoty;
  • odcinek gazociągu DN1000 relacji Płoty–Goleniów – gminy Płoty, Nowogard, Osina, Goleniów, Maszewo.

Inwestycja jest częścią Projektu Baltic Pipe, mającego na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim.

W ramach Baltic Pipe zaplanowano budowę podmorskiego gazociągu (310 km długości) o przepustowości 10 mld m³/rok. Po stronie polskiej za realizację projektu odpowiada Gaz-System, a po stronie duńskiej – Energinet.

Trasa Baltic Pipe. Źródło: Gaz-System

Trasa Baltic Pipe. Źródło: Gaz-System

Baltic Pipe składa się z pięciu komponentów:

  • gazociągu na dnie Morza Północnego (podmorski gazociąg pomiędzy norweskim a duńskim systemem przesyłowym gazu);
  • rozbudowy duńskiego systemu przesyłowego (rozbudowa istniejącego systemu przesyłowego w Danii);
  • tłoczni gazu w Danii (tłocznia gazu zlokalizowana we wschodniej części Zelandii);
  • gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego (gazociąg podmorski pomiędzy duńskim a polskim systemem przesyłowym gazu);
  • rozbudowy istniejącego systemu przesyłowego w Polsce.

Gazociągi i infrastruktura towarzysząca dla wszystkich etapów Baltic Pipe, ze względu na strategiczne znaczenie inwestycji, będzie realizowana na podstawie tzw. specustawy gazowej.

Przeczytaj także: Gazociąg Polska–Litwa: rozpocznie się budowa części odcinka północnego

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.