Partnerzy portalu

Półmetek budowy gazociągu Baltic Pipe

Opublikowano: 19-07-2021 (Aktualizacja: 27-07-2021) Źródło: Gaz-System
Autor Łukasz Madej
Łukasz Madej
inzynieria.com

Układanie podmorskiego gazociągu Baltic Pipe rozpoczęło się pod koniec czerwca tego roku. Na Morzu Bałtyckim pracują specjalistyczne statki, które, zgodnie ze stanem na 27 lipca 2021 r., ułożyły już 140 km, czyli ponad połowę z mającego mieć 275 km gazociągu.


Źródło: twitter.com/BalticPipe_PL Źródło: twitter.com/BalticPipe_PL

Jednym ze statków jest Castorone, który pracę zaczął jako pierwszy mniej więcej w połowie trasy planowanego gazociągu Baltic Pipe – na wodach duńskich, w pobliżu wyspy Bornholm – przesuwając się w kierunku północno-zachodnim.

To statek o długości ponad 300 m i szerokości prawie 40 m z kilkoma stanowiskami do spawania rur. Na dnie Morza Bałtyckiego układane są łączone ze sobą stalowe przewody o długości 12,2 m, średnicy 900 mm i grubości ścianki 23 mm.

Rurociąg między Danią a Polską będzie mieć 310 km – z czego około 275 km zostanie ułożone na dnie Bałtyku. Będzie poprowadzony przez morskie obszary Polski, Danii i Szwecji. Przesył gazu powinien rozpocząć się w październiku przyszłego roku.

Co to jest Baltic Pipe?

Źródło: Gaz-System

Źródło: Gaz-System

Budowa gazociągu na dnie Bałtyku to element większego projektu, w ramach którego zaplanowano też: budowę gazociągu na dnie Morza Północnego (105 km, połączy Danię i Norwegię) i tłoczni w Danii, a także rozbudowę duńskiego i polskiego systemu przesyłowego.

Zobacz nasz serwis specjalny BALTIC PIPE

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.