Do prac związanych z połączeniem odcinków wykorzystano statek Saipem Castoro Sei.

Gazociąg Baltic Pipe układany jest na dnie Morza Bałtyckiego (pod wodą znajdzie się 275 km, a cały rurociąg ma mieć 310 km). Będzie transportować 10 mld m3 gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m3 z Polski do Danii. W ramach tej inwestycji powstanie też m.in. terminal odbiorczy oraz tłocznia gazu w Danii.

Wyjściowy odcinek w Polsce zbudowano w rejonie miejscowości Niechorze i Pogorzelica. MIkrotunel zaczyna się na lądzie – 200 m licząc od brzegu, a kończy w Bałtyku, 400 m od linii brzegowej. Wydrążyła go maszyna MTBM (ang. Microtunnel Boring Machine) o średnicy tarczy wynoszącej 2,5 m (średnica wewnętrzna betonowej stałej obudowy tunelu to 2 m). W Danii (Faxe South) wyjściowy fragment ma 1000 m długości (odpowiednio 400 i 600 m), a do wykonania została jeszcze instalacja w nim docelowych rur gazociągu.

Gaz poprzez Baltic Pipe popłynąć ma za rok.

Komentarz inwestora

Iwona Dominiak, rzeczniczka prasowa GAZ-SYSTEMU

Środowisko naturalne jest dla naszej spółki sprawą priorytetową. W przypadku projektu Baltic Pipe przeprowadzono szereg badań środowiskowych – w ramach wszystkich rozważanych wariantów trasy podmorskiego gazociągu. Na potrzeby wydania tzw. decyzji środowiskowej przygotowano Raport oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, w którym uwzględniono wyniki wielomiesięcznych analiz i badań środowiskowych, geofizycznych oraz geotechnicznych.

W Polsce i Danii przewidzieliśmy szereg rozwiązań, które ograniczać będą do minimum wpływ podmorskiego gazociągu na otoczenie. W miejscach lądowania, w gminach Rewal i Faxe, zastosowana została technologia bezwykopowa, z wykorzystaniem której zbudowano betonowe tunele pod liniami brzegowymi. Dzięki temu wydmy oraz klify pozostaną nienaruszone.

Na etapie projektowania podmorskiego gazociągu Baltic Pipe przyjęto najwyższą klasę bezpieczeństwa, mając na względzie: zabezpieczenie przyrody znajdującej się w otoczeniu wyjścia rurociągu z morza na ląd oraz bezpieczeństwo i komfort lokalnej społeczności. Dlatego właśnie wykonano bezinwazyjne lądowanie, stosując mikrotunelowanie. Podziemne ułożenie rurociągu z użyciem metody bezwykopowej niezmiennie pozwala cieszyć się pięknem polskiego i duńskiego wybrzeża. Uniemożliwia także fizyczne uszkodzenie rurociągu w fazie eksploatacji, nie dopuszczając do ewentualnej interakcji ze statkami, kotwicami czy sprzętem rybackim. Dzięki temu realizacja tej inwestycji nie spowoduje ograniczeń dla innych współużytkowników Morza Bałtyckiego.

Zobacz nasz serwis specjalny BALTIC PIPE