• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

W Kędzierzynie-Koźlu uruchomiono tłocznię gazu. To kluczowa inwestycja

Opublikowano: 26-04-2022 Źródło: Gaz-System, inzynieria.com

Nowa tłocznia gazu ziemnego w Kędzierzynie-Koźlu jest najważniejszym elementem gazowego Korytarza Północ–Południe. Pozwala na przesyłanie błękitnego paliwa dostarczanego z terminalu LNG w Świnoujściu i wkrótce z Baltic Pipe w kierunku Dolnego Śląska i aż po region Podkarpacia.


Tłocznia Kędzierzyn w budowie. Fot. Gaz-System Tłocznia Kędzierzyn w budowie. Fot. Gaz-System

Uruchomienie nowej tłoczni w Kędzierzynie-Koźlu – 15 tłoczni w Krajowym Systemie Przesyłowym to kolejny ważny etap największego w historii planu inwestycyjnego naszej spółki, który ma na celu zmianę kierunku dostaw gazu do Polski ze wschodniego na północny. Powstanie tej tłoczni, wraz z obiektem w Gustorzynie i rozbudowywanymi w ramach projektu Baltic Pipe tłoczniami w Goleniowie i Odolanowie, pozwoli zwiększyć moce sprężania systemu przesyłu gazu w Polsce o ponad 50%. Dzięki zrealizowanym inwestycjom polski system gazowy jest dziś odporny na zakłócenia dostaw gazu z kierunku wschodniego – powiedział prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień.

Obiekt wybudowany w ramach gazowego Korytarza Północ–Południe złożonego z ponad 860 km gazociągów ma łączną moc 23 MW. Znajduje się na obszarze o powierzchni 10 ha w woj. opolskim. Posiada trzy agregaty sprężarkowe o mocy 7,68 MW każdy, napędzane turbinami gazowymi. Budowa trwała trzy lata. Tłocznię można rozbudować do sześciu sprężarek o sumarycznej mocy 69 MW.

Źródło: Gaz-System Źródło: Gaz-System

W trakcie budowy operator gazowej sieci przesyłowej odstąpił pod koniec 2020 r. od umowy z firmą Rafako na budowę tłoczni Kędzierzyn i gazociągu Goleniów-Płoty. Kolejnym generalnym wykonawcą została spółka Gascontrol Polska, która wykazała natychmiastową gotowość do kontynuacji budowy i wznowiła roboty w marcu 2021 r.

Inwestycja otrzymała dofinansowanie z instrumentu „Łącząc Europę” na etap prac przygotowawczych tłoczni gazu w Kędzierzynie-Koźlu realizowanych w ramach projektu „Połączenie międzysystemowe Polska-Czechy [Strok II] pomiędzy Libhost' (CZ) – Hat' (CZ-PL) – Kędzierzyn (PL)”. Przedsięwzięcie ma status „Projektu wspólnego zainteresowania” („Project of Common Interest”) przyznany przez Komisję Europejską.

Przeczytaj także: Najdłuższy lądowy odcinek Baltic Pipe już ułożony

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.