"Ostateczna decyzja o realizacji gazociągu Baltic Pipe ma zostać podjęta w 2008 r. Struktura projektu zostanie stworzona po uzyskaniu całości wymaganych prawem pozwoleń. Przystąpienie do inwestycji będzie wymagało zatwierdzenia przez władze korporacyjne wszystkich trzech przedsiębiorstw jak również właściwe organy administracyjne" - poinformowano w komunikatach.

Prezes PGNiG Krzysztof Głogowski powiedział w środę, że umowa o współpracy zostanie podpisana, a projekt Baltic Pipe pozwoli PGNiG na dywersyfikację źródeł i dróg dostaw gazu, umożliwi realizację strategii wejścia na rynki Europy Zachodniej i zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski. Według wcześniejszych planów, budowa gazociągu miała rozpocząć się w przyszłym roku, a gazociąg ma być gotowy w 2009 r. Koszt budowy 200-kilometrowego gazociągu ma wynieść 200-250 mln euro.

PGNiG wcześniej przystąpił do konsorcjum Skanled, którego uczestnikiem jest m.in. Energinet.dk."Projekt budowy gazociągu Baltic Pipe jest ściśle związany z innym realizowanym obecnie przedsięwzięciem, w ramach którego konsorcjum Skanled, którego uczestnikiem jest m.in. Energinet.dk i PGNiG, bada możliwości transportu norweskiego gazu do Norwegii, Szwecji i Danii gazociągiem podmorskim. Dzięki Baltic Pipe możliwy będzie transport norweskiego gazu do Polski oraz sprzedaż gazu z Polski do Danii" - poinformowały spółki.Baltic Pipe ma umożliwić transport gazu w obydwu kierunkach.