Tegoroczna działalność spółki Gaz-System spowodowała, że techniczne możliwości importowania do kraju gazu ziemnego zwiększyły się o ponad 30%. Tym samym istnieje niezbędna infrastruktura do odebrania 3,3 mld m3 dzięki zrealizowanym inwestycjom i usłudze wirtualnego rewersu na gazociągu jamalskim.
Stacja redukcyjno-pomiarowa w Cieszynie. Źródło: Marek Ryznar, GAZ-SYSTEM S.A.
W marcu uruchomiona została Tłocznia Gazu w Goleniowie, mająca spore znaczenie dla Pomorza Zachodniego. Daje m.in. możliwości przesyłu gazu do nowych klientów. Docelowo zostanie połączona z gazociągiem Świnoujście - Szczecin oraz terminalem LNG w Świnoujściu. We wrześniu zakończono budowę gazociągu łączącego polski i czeski system gazowy. W ramach tej inwestycji na trasie Cieszyn - Skoczów na długości 22 km powstał gazociąg budowany przez Polskę. Po drugiej stronie granicy rurociąg ma długość 10 km. Jakkolwiek po naszej stronie budowa gazociągu zakończyła się w zeszłym roku, to jesienią oddano stację pomiarową w Cieszynie. Również we wrześniu ukończono budowę gazociągu wysokiego ciśnienia Włocławek - Gdynia. W sumie długość tego gazociągu ma 252 km, a jego średnica wynosi 500 mm. W Jarosławiu na Podkarpaciu zmodernizowana została Tłocznia Gazu Jarosław II, odpowiedzialna za sprężanie importowanego gazu, który przesyłany jest przez węzeł Drozdowicze - Hermanowice z Ukrainy jak również ze złóż rodzimych rejonu jarosławsko-przemyskiego. Spółka prowadziła też rozbudowę systemu gazociągów na Dolnym Śląsku, dzięki czemu już w przyszłym roku z kierunku zachodniego przez punkt w Lasowie będzie można sprowadzać 1,5 mld m3 gazu (obecnie jest to 0,9 mld m3).
W tym roku możliwe stało się też korzystanie z usługi wirtualnego rewersu, dzięki czemu poprzez punkty we Włocławku i Lwówku na gazociągu jamalskim można sprowadzać dodatkowo około 2,3 mld m3 gazu rocznie.
Trwa nadzorowana przez Gaz-System budowa terminalu LNG w Świnoujściu. Ukończono już ściany dwóch zbiorników na skroplony gaz ziemny. Te jedne z największych w Europie zbiorniki mają wysokość 40 m i średnicę wynoszącą 80 m. Terminal ma być gotowy w 2014 r. Udało się również zorganizować finansowanie dla tej inwestycji, a pieniądze na jej realizację będą pochodzić z dotacji unijnej, kredytów bankowych, emisji obligacji oraz środków własnych Gaz-Systemu.
Inwestycje i działania mające na celu rozbudowę infrastruktury przesyłowej gazu ziemnego przekładają się bezpośrednio na polską gospodarkę i wzrost bezpieczeństwa energetycznego dzięki możliwościom odbioru gazu z różnych kierunków.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.