Według oceny Najwyższej Izby Kontroli rozbudowa systemu gazociągów w latach 2006–2012 przebiegała prawidłowo. Przyglądając się temu procesowi NIK brała też pod uwagę warunki stwarzane dla tego typu inwestycji przez resorty gospodarki i skarbu oraz działania spółki Gaz-System. Jakkolwiek generalna ocena jest pozytywna, kontrolerzy wskazali też na niedostatki i uchybienia.
Fot. z archiwum GAZ-SYSTEM S.A.
Resort gospodarki nie ułatwia działań Gaz-Systemowi
Zastrzeżenia budzą m.in. nieprawidłowości w Ministerstwie Gospodarki, które nie stosowało się do przyjętych w 2007 i obowiązujących do połowy 2010 r. zasad polityki energetycznej, zgodnie z którymi resort powinien przekazywać spółce Gaz-System informacje na temat kierunków rozwoju rynku gazowego na 10 lat i aktualizować je co 2 lata. Takie dane pozwoliłyby operatorowi systemów gazowych odpowiednio planować inwestycje. Z wyjaśnień sekretarza stanu – Tomasza Tomczykiewicza wynika, że nie wiadomo, dlaczego zadania w tym zakresie nie były realizowane, najprawdopodobniej było to związane z reorganizacją zakresu kompetencji ministerstwa ...
Ponad 4 lata temu Ministerstwo Gospodarki zaczęło pracować nad projektem ustawy o korytarzach przesyłowych. Na tej podstawie m.in. miały zostać usunięte bariery administracyjne, jakie spowalniają proces budowy gazociągów. Niestety, mimo że projekt ustawy został przekazany do Komitetu Stałego Rady Ministrów w połowie 2011 r., wkrótce prace w tym zakresie zostały zatrzymane ze względu na negatywną jego ocenę ze strony zespołu ds. programowania prac rządu. W tym przypadku kontrolerom NIK również nie udało się ustalić, co było powodem negatywnej oceny projektu.
Co więcej, na początku roku resort gospodarki przygotował rzekomo nową wersję projektu ustawy o korytarzach przesyłowych, jednak zdaniem NIK jest to ten sam dokument, co wcześniej. Projekt ustawy mającej z założenia likwidować bariery w związku z budową gazociągów nadal nie trafił pod obrady Sejmu.
Gaz-System dobrze radzi sobie z budową gazociągów
Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System wbrew problemom administracyjnym całkiem dobrze radzi sobie z budową gazociągów przesyłowych i połączeń transgranicznych z krajami ościennymi. W okresie 2006–2012 zbudowano około 400 km gazociągów przesyłowych. NIK w przeprowadzonej kontroli wykazuje jednak, że większość projektów była finalizowana z opóźnieniami, których powodami były m.in. odwołania od wyników przetargu, kwestie środowiskowe, problemy finansowe wykonawców, problemy techniczne, wydłużenie procedur administracyjnych. Jako pozytywną NIK określa taką działalność Gaz-Systemu, która prowadziła do skrócenia opóźnień, co przejawiało się np. rozpoczynaniem przetargów przed otrzymaniem dokumentacji technicznej. Kontrolerzy stwierdzili też, że występujące opóźnienia nie wpłynęły szczególnie niekorzystnie na cały projekt rozbudowy sytemu gazociągów.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.