Zdaniem unijnego komisarza ds. działań klimatycznych i energii – Miguela Canete budowa kolejnej magistrali bałtyckiej – gazociągu Nord Stream 2 spowoduje, że aż 80% gazu z Rosji na rynek europejski będzie przesyłane jedną trasą. Podkreślał, że jest to ryzykowne z punktu widzenia bezpieczeństwa dostaw.
Rury do budowy Gazociagu Północnego. Fot. Nord Stream AG
Canete wyraźnie zaznaczył, że wszystkie rurociągi muszą być budowane i zarządzane zgodnie z prawem unijnym. Dodał, że w Komisji Europejskiej opracowano analizę prawną dotyczącą zastosowania trzeciego pakietu energetycznego nowego gazociągu, który ma ograniczyć praktyki monopolistyczne. Nie zostało jednak jeszcze ogłoszone oficjalne stanowisko w tej sprawie.
Nord Stream 2 spowoduje uzależnienie Europy od dostaw gazu jedną drogą transportu
Zdaniem komisarza w rozważaniach na temat budowy Nord Stream 2 trzeba wziąć pod uwagę nie tylko kwestie prawne, ale też polityczne, gospodarcze, wpływ na rynek i zróżnicowanie dostaw. Jego wątpliwości budzi fakt, że powstanie kolejnej magistrali bałtyckiej spowoduje, że 80% rosyjskiego gazu będzie przesyłane do krajów unijnych właśnie tym rurociągiem, co jest ryzykowne. Ponadto, korzystanie z nowego gazociągu oznacza dla Niemiec wzrost udziału rosyjskiego dostawcy na tym rynku z 40 do aż 60%.
Czym jest trzeci pakiet energetyczny?
Tzw. trzeci pakiet energetyczny obowiązuje od marca 2011 r. Celem jego wprowadzenia było przełamanie praktyk monopolistycznych w ramach dostaw surowców energetycznych na rynek unijny. Określa on oddzielenie sprzedaży gazu od przesyłu, uzgadnianie taryf przesyłowych przez niezależnego operatora i zapewnienie dostępu do infrastruktury przesyłowej większej liczbie operatorów.
Regulacje te w przypadku Nord Stream mogą się odnosić tylko do lądowych części prowadzonych przez terytorium Unii Europejskiej. Gazprom stoi na takim stanowisku, że w przypadku budowy części podmorskiej konieczne jest jedynie zezwolenie na budowę od państw, przez których terytoria przebiega (Finlandia, Szwecja, Dania, Niemcy).
Nord Stream 2 podwoi ilość gazu sprowadzanego z Rosji do Niemiec przez wody Bałtyku
Nord Stream 2 to projekt kolejnego gazociągu złożonego z dwóch nitek o łącznej przepustowości na poziomie 55 mld m3 gazu rocznie. Transport paliwa, tak jak w przypadku funkcjonującego już Gazociągu Północnego, będzie odbywać się bezpośrednio z Rosji do Niemiec z pominięciem krajów tranzytowych. Porozumienie ws. realizacji projektu na początku września 2015 r. zostało zawarte pomiędzy Gazpromem, niemieckimi spółkami E.On i BASF-Wintershall, brytyjsko-holenderskim Royal Dutch Shell, francuskim Engie i austriackim OMV.
Przeciwnicy projektu uważają, że jest on bardzo ryzykowny i wpłynie na zwiększenie uzależnienia od Rosji niektórych krajów europejskich. Zwolennicy twierdzą, iż zapewni on bezpieczeństwo dostaw surowca na większą skalę niż obecnie.
Uruchomienie pierwszej nitki Gazociągu Północnego o długości ponad 1220 km miało miejsce w listopadzie 2011 r. Druga zaczęła działać niecały rok później. Ich łączna roczna przepustowość to 55 mld m3 gazu. Rozbudowa gazociągu o Nord Stream 2 spowoduje podwojenie mocy przesyłowych.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.