Agencja Reuters donosi, że Rosja może opóźnić budowę gazociągu Siła Syberii, którym gaz ma być transportowany do Chin.

Rosja nie potwierdza, że budowa Siły Syberii się opóźni. Tymczasem Reuters, powołując się na swoje źródła donosi, że inwestycja ta może zostać odsunięta w czasie. Wcześniej miałyby być zrealizowane mniej ambitne projekty, które wiążą się z eksploatacją czynnych złóż, z których gaz też ma trafiać do Chin.
Wpływ na wstrzymanie realizacji tego projektu mają mieć m.in. niskie ceny ropy i gazu. Koszt realizacji inwestycji szacuje się obecnie na około 55 mld USD. Wcześniej Rosja zapowiadała uruchomienie Siły Syberii w 2019 r.
Gazociąg Siła Syberii
Gazociąg o nazwie Siła Syberii posłuży przede wszystkim do transportu paliwa ze złóż syberyjskich do Chin. Władze Rosji i Państwa Środka zainaugurowały jego budowę we wrześniu ubiegłego roku.
Gazowe zasoby Wschodniej Syberii i Dalekiego Wschodu szacuje się na około 65 bln m3. Pochodzący stamtąd gaz Rosjanie chcą sprzedawać na najszybciej rozwijających się rynkach azjatyckich, przede wszystkim w Chinach i Indiach. Ma to umożliwić Siła Syberii – gazociąg o długości około 3,5 tys. km.
Docelowa przepustowość nowego gazociągu to 61 mld m3 gazu rocznie. Zostanie on zbudowany z rur o średnicy 1,4 m. Takie rury pozwalają na transport ponad 30 mld m3 paliwa rocznie, zatem Siłę Syberii utworzą dwie równoległe nitki.
Eksploatacja złóż Czajanda ma ruszyć w 2018 r. Pod koniec 2018 r. zostaną zbudowane pierwsze zakłady, w których oddzielany będzie hel i etan od metanu, który również ma trafić do Chin.
Docelowo Siła Syberii zostanie też połączona z rosyjskimi gazociągami w europejskiej części kraju.

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.